از رایج ترین روش های تکثیر این گیاه می توان به کاشت بذر و پاجوش اشاره کرد. در ادامه این دو روش را مورد بررسی قرارخواهیم داد.

تکثیر به روش کاشت بذر:

برای تکثیر به این روش ابتدا بذرهای آگاو را حدود یک شبانه روز را در آب ولرم بخیسانید سپس آنها را گلدانی با سایز ایده آل که با خاک مناسب پرشده است بکارید و در محیطی با نور مناسب قرار دهید.

برای افزایش روند جوانه زنی باید رطوبت خاکرا حفظ کنید. این کار را با استفاده از نایلون شفاف که چند سوراخ دارد انجام دهید. با این پلاستیک روی گلدان را بپوشانید. سوراخ ها به تهویه ی مناسب هوا کمک می کند و از پوسیدگی ریشه پیشگیری می کند.

بعد از مدتی که جوانه های آگاو آناناسی را مشاهده کردید پلاستیک را از روی گلدان برداشته و آن را به محل مناسبی انتقال دهید.

تکثیر به روش پاجوش:

بعد از گذشت چند سال که آگاو آناناسی بالغ شد پاجوش های کوچکی از کناره های ریشه شروع به رشد می کنند. زمانی که پاجوش ها به خوبی رشد کردند می توانید به کمک چاقوی تیز و ضد عفونی شده پاجوش ها را از گیاه مادر جدا کنید. هر کدام را به گلدانی جدا انتقال دهید. باید به خوبی از این پاجوش ها مراقبت کنید تا روند تکثیر با موفقیت صورت گیرد.

زمان تعویض گلدان: آگاو آناناسی رشد کندی دارد. حدود دو سال زمان لازم است که ریشه های این گیاه تمام گلدان را فرا بگیرند؛ البته با توجه به محل زندگی شما این زمان متغیر است. در واقع تشخیص زمان مناسب تعویض گلدان به عهده ی شماست از این رو هر زمان ریشه ی آگاو را از زیر گلدان مشاهده کردید می توانید آن را جابه جا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *