معرفی گیاه شویدی

گیاه شویدی که به آن مارچوبه ی زینتی نیز می گویند به وفور در فضای های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه زیبا سریع الرشد است و به دلیل خاصیت روندگی اکثرا در گلدان های آویزی پرورش داده می شود. نام علمی Asparagus densiflorus؛ از خانواده ی Asparagaceae   و بومی آفریقای جنوبی است. چند نام دیگر برای این گیاه ذکر شده است که عبارتنداز: شویدی زینتی،مارچوبه زبره،شویدی مارچوبه.

شویدی بیش از 300 گونه شناخته شده در جهان دارد. بین 60 تا 90 سانتیمتر رشد کرده و تا یک متر میتواند گسترده شود. یک گیاه همیشه سبز و همچنین میتوان از آن در تراریوم استفاده کرد. در تابستان گل هاي کوچک سفيدرنگ و به  دنبال آن ميوه هاي قرمز توليد مي کند.

گیاه شناسی شویدی

  نام های رایجشویدی و شویدی زینتی،مارچوبه زبره،شویدی مارچوبه
بومیآفریقای جنوبی
خانواده Asparagaceae
میزان رشد60 تا 90 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردهمیشه سبز
دمای نگهداری 20 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشت پیت ماس، برگ پوسیده و لیکا
انواع300 گونه شناخته شده در جهان دارد
فصل گلدهی تابستان

شرایط نگهداری شویدی

  • نور: شویدی به نور زیاد و  غیر مستقیم آفتاب علاقه دارد. در صورتی که این گیاه را در محیطی با نور کم قرار دهید به صورت علفی رشد کرده برگ هایش زرد شده و زیبایی خود را از دست می دهد.
  • ابیاری: شویدی از آبیاری بیش از حد بیزار است. نیاز آبی آن در فصول مختلف متفاوت می باشد. برای تامین این نیاز توصیه می کنیم یک برنامه ی منظم تنظیم کنید. این برنامه باید به گونه ای باشد که بعد خشک شدن خاک گلدان، آبدهی آغاز شود.
  • کوددهی: شویدی برای داشتن رشدی مناسب به مواد مغذی نیاز دارد. جهت تامین این مواد در فصل بهار و تابستان هر ماه دو مرتبه به کمک کود NPK آن را تغذیه کنید.  شویدی نسبت به فقر آهن حساسیت بالایی دارد از کود آهن غافل نشوید.
  • خاک: استفاده از ترکیب 60 درصد پیت ماس+ 20 درصد برگ پوسیده + 20 درصد لیکا بسیار مناسب است.
  • دما: ایده آل ترین دما برای آن بین  20 الی 27 درجه سانتی گراد است
  • رطوبت: به رطوبت نسبی احتیاج دارد.

نحوه ی کشت و تکثیر شویدی

رایج ترین روش های تکثیر شویدی،  تقسیم بوته و کاشت بذر است.

تکثیر به روش تقسیم بوته:

برای تکثیر به این روش ابتدا چند ضربه ی آرام به گلدان وارد کرده و گیاه مادر را خارج کنید؛ سپس تمام اجزای آن را مورد بررسی قرار دهید. زمانی که از سلامت آن اطمینان حاصل کردید با استفاده از چاقوی تیز و استریل شده آن را به چند قسمت مساوی تقسیم کنید. هر قطعه را در گلدانی جدا با بستری مناسب بکارید. دقت داشته باشید هر قسمت باید دارای ریشه و ساقه ی جداگانه باشد در غیر این صورت روند تکثیر به خوبی انجام نمی شود.

تکثیر به روش کاشت بذر:

بذرهای گل شویدی را می توانید به صورت آماده یا از میوه های شویدی تهیه کنید. حدود یک شبانه روز آن ها را در آب ولرم بخیسانید.

بستری مناسب(ترکیب پیت ماس، کوکوپیت و خاک معمولی) آماده کرده و بذر را در عمق کم بکارید. بعد از کاشت برای حفظ رطوبت و افزایش روند جوانه زنی روی گلدان را با استفاده از یک نایلون شفاف همراه با چند سوراخ بپوشانید. در نهایت گلدان خود را به محلی با دمای تقریبی 25 درجه سانتی گراد قرار دهید. حدودا یک ماه زمان لازم است که جوانه ها سر از خاک بیرون بیاورند. بعد از مشاهده ی جوانه ها پلاستیک را از روی گلدان برداشته و شویدی خود را به محل مد نظرتان منتقل کنید.

زمان تعویض گلدان

در شرایط کشت و نگهداری در گلخانه زمان خاصی برای تعویض گلدان وجود ندارد اما در منزل زمانی که ریشه ها بیرون زده باشند میتوان نسبت به تعویض گلدان اقدام نمود.

آفت ها وبیماریهای شویدی

این گیاه مقاومت خوبی در برابر شرایط مختلف دارد؛ اما اگر بیش از حد در شرایط نامناسب قرار گیرد آسیب می بیند. از جمله مشکلاتی که گاهی گل شویدی را درگیر می کنند می توان به حشرات مکند و سفید بالک ها اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *