معرفی گیاه سیسوس

سیسوس که به نامهای پیچ سیسوس و پیچ کانگرو هم شناخته میشود. گیاهی است همیشه سبز که به سرعت و با استفاده از پیچک هایش رشد می کند. نام علمی گیاه Cissus antorctica از خانواده ی VITACEAE است. این گیاه دارای بیش از 350 گونه مختلف دارد، که مهمترین آن سیسوس است. سیسوس بومی استرالیاست که در محیط بومی خود  میتواند تا 6 متر رشد کند این ارتفاع در شرایط رشدی مطلوب کنونی به 3 متر کاهش می یابد. از ویژگی های جالب گیاه این است که همیشه سبز بوده و به عنوان یک گیاه بالارونده شناخته میشود. این گیاه در فصل گرم گل میدهد سپس میوه های آبی رنگ روی گیاه ظاهر میشوند.

گیاه شناسی سیسوس

نامهای رایجپیچ کانگرو,پیچ سیسوس
بومیاسترالیا
خانواده VITACEAE
میزان رشد3 تا 6 متر
ویژگی های منحصر به فردهمیشه سبز و بالا رونده
دمای نگهداری 15 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشت خاک باغچه ،خاک برگ و پرلیت
انواع350 گونه مختلف دارد
فصل گلدهی تابستان

شرایط نگهداری سیسوس

  • نور: این گیاه به نور متوسط رو به زیاد نیاز دارد ولی از نور مستقیم خورشید بیزار است به طوری که با قرار گیری در محیطی با نور مسقیم خورشید شاهد سوختگی برگ های گیاه خواهید بود.
  • آبیاری: رای آبیاری این گیاه اجازه دهید تا بین دو آبیاری سطح خاک گیاه خشک شود .توجه داشته باشید که این گیاه از آبیاری بیش از حد و یا غرقابی شدن بیزار است بنابراین حتما زهکشی  خاک را بررسی کنید و مطمئن شوید که خاک گیاه مرطوب نباشد زیرا در این صورت ریشه گیاه دچار پوسیدگی می شود.
  • کوددهی: برای تغذیه و تامین نیاز های گیاه سیسوس می توانید از کود ای مایع و یا جامد محلول در آب استفاده کنید .در صورت نیاز می توانید از میکرو المنت ها 5/0 گرم در هر 90 سانتی متر به صورت نواری استفاده کنید .
  • خاک: این گیاه در انواع خاک رشد میکند البته که مناسب ترین خاک برای نگهداری از آن خاک های لومی است .نکته قابل ذکر در رابطه با خاک مناسب گیاه این است که بستر سیسوس باید از زهکشی بالایی بر خوردار باشد.
  • به طور کلی مناسب ترین خاک برای این گیاه ترکیبی از خاک باغچه، خاک برگ و پرلیت است .
  • دما: مناسب ترین دما برای نگهداری از این گیاه 15 الی 27 درجه سانتی گراد است .لازم به ذکر است در صورتی که دمای محیط نگهداری گیاه به بیش از 20درجه سانتی گراد افزایش یافت باید گیاه را به طور پیوسته غبار پاشی کنید .
  • رطوبت: میزان رطوبت مورد نیاز این گیاه رابطه مستقیمی با میزان دمای محیط نگهداری دارد .به طورکلی در دمای کمتر از 20درجه سانتی گراد شما می توانید از طریق غبار پاشی و یا ساخت جزیره رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید.

نحوه ی کشت و تکثیر سیسوس

رای تکثیر این گیاه آپارتمانی- باغچه ای  زیبا می توانید از روش کاشت مستقیم قلمه درون گلدان استفاده کنید .کافی است با استفاده از یک چاقوی تیز قلمه ای به طول 8 الی 12 سانتی متر را از گیاه جدا کرده و انتهای آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و سپس آن را در گلدان قرار دهید .

توجه داشته باشید که پیش از کاشت قلمه  ها در خاک برگ های انتهای ساقه را جدا کنید تا از بروز هر گونه بیماری و یا پوسیدگی جلوگیری کنید .

پس از کاشت روی بستر کاشت را با پلاستیکی شفاف بپوشانید و آن را در بستری با دمای 18 الی 20 درجه سانتی گراد قرار دهید .

پس از گذشت سه هفته شاهد ریشه زایی قلمه ها خواهید بود .

زمان تعویض گلدان

رای تعویض گلدان این گیاه می توانید هنگامی که گیاه جوان و در حال رشد است  هر دو سال یک بار در جهت تعویض آن اقدام کنید .

همچنین علاوه بر  مدت زمان مذکور هر گاه که شاهد بیرون زدگی ریشه های گیاه از پایین گلدان بودید سریعا گلدان گیاه را تعویض کرده و آن را به گلدانی بزرگ تر منتقل کنید .

آفت ها وبیماریهای سیسوس

  • رنگ پریدگی برگ های گیاه: در صورتی که شاهد رنگ پریدگی برگ های گیاه خود بودید نسبت به تغذیه مصنوعی گیاه اقدام کنید .
  • زرد شدن و لکه های زخم مانند بر روی برگ ها : حمله کنه تار عنکبوتی به گیاه می تواند منجر به زرد شدن و یا لکه دار شن برگ های گیاه شود .برای از بین رفتن این آفات می توانید از سموم حشره کش نفوذی استفاده کنید .
  • توده های پنبه ای شکل بر روی برگ ها: شپشک های آرد آلود می توانند باعث ایجاد توده های پنبه ای شکل بر روی برگ های گیاه باشند برای رفع این آفات گیاه را با محلول آب و صابون غبار پاشی کرده و پس از گذشت چند دقیقه آن را بشویید و یا از سموم حشره کش استفاده کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *