معرفی گیاه گردی

گیاه گردی یا مارچوبه سرخسی یک گیاه آپارتمانی است که رشد سریعی دارد و به راحتی میتوان ازآن نگهداری کرد. گیاه گردی که گاهی گل شویدی هم خوانده میشود با نام علمی ASPARAGUS PLUMOSUS از خانواده ی Asparagaceae به حساب می آید. خاستگاه اصلی گیاه گردی به کشورهای آفریقایی باز میگردد. این گیاه دارای چندین نام است که عبارتند از سرخس‌مارچوبه،سرخس توری،کوهنوردی و ستاسیوس.

از این گیاه میتوان به عنوان آویز هم استفاده کرد. این گیاه گل نمی دهد اما ساقه های محکم و برگ های همیشه سبز دارد که باعث زیبایی خاصی به این گیاه می شود. گیاه گردی تا یک متر هم میتواند رشد کند. گیاه گردی نسبت به هوای سرد حساس است و رشد آن در هوای سر متوقف میشود.

گیاه شناسی گیاه گردی

  نامهای رایجمارچوبه نرم مارچوبه سرخسی
بومیکشورهای آفریقایی
خانواده Asparagaceae
میزان رشد1 متر
ویژگی های منحصر به فردنگهداری به صورت آویز
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشت خاک سرند شده، برگ خشک شده، پوست بادام خرد شده، کوکوپیت نرم شده
انواعپارچه اسپاراگوس  سرخس‌ توری یا مارچوبه فلفل
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری گیاه گردی

  • نور: نور مستقیم خورشید آسیب جدی به اینم گیاه وارد میکند اما در مکانهایی پر نور رشد بسیار خوبی دارد.
  • آبیاری: هر دو سه روز یکبار از آبیاری استفاده کرد اما نباید به صورت آبیاری زیاد صورت گیرد زیرا باعث آسیب به گیاه می شود
  • کوددهی: هر دو هفته یکبار میتوان به این گیاه کود رسانی کرد معمولاً از کودهای مایع که در بازار به فروش میرسند می توان استفاده کرد.
  • خاک: خاک مورد نیاز جهت پر کردن این گیاه خاک سرند شده، برگ خشک شده، پوست بادام خرد شده، کوکوپیت نرم شده که بایستی با هم ترکیب شده و همچنین از رطوبت بالایی برخوردار باشند
  • دما : میزان دمای مناسب برای رشد این گیاه 20تا  25 درجه است. که در مکانهای سردسیری عدم رشد را به دنبال دارد.
  • رطوبت: با رطوبت محیط میتواند کنار بیاید اما برای کیفیت رشد بهتر میتوان اطراف گیاه را به صورت مستقیم غبارپاشی کرد.

نحوه ی تکثیر و کشت گیاه گردی

 نحوهی تکثیر به دو روش است. 

  • کشت بذر: در فصل بهار و تابستان در فضایی گرم و با خاک مکناسب و مرغوب میتوان کشت را انجام داد که زمان زیادی را صرف میکند.
  • از طریق قلمه : تکثیر این گیاه از طریق قلمه به این شکل است که در گیاهانی که ریشه های فراوانی دارد البته این کار باید در بهار صورت بگیرد ریشه را باید کاملاً از گیاه جدا کرده و با مواد ضدعفونی کاملا ضدعفونی کرده  میتوان در گلدان های ۸ سانتی متری و استفاده از خاکی که بسیار مرغوب باشد استفاده کرد.

زمان تعویض گلدان

 بهترین زمان بهار است. البته در شرایط گلخانه هر زمان میتوان نسبت به تعویض گلدان اقدام کرد اما بدلیل اینکه ریشه های زیادی دارد هر سال میتوان گلدان را تعیض نمود.

آفت ها و بیماری های گیاه گردی

 زرد شدن برگها که میتواند به دنبال آبیاری زیاد باشد. ریختن برگها که علت آن سرد بودن مکان نگهداری است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *