معرفی پاپیتال باغچه ای

پاپیتال باغچه ای یک گیاه رونده است که اگر درکنار دیوار باشد بالا میرود و اگر روی زمین باشد گسترده میشود. پاپیتال باغچه ای از خانواده ی عشقه ایان Araliaceae است که در انگلیسی Canary Ivy خوانده میشود. نام علمی گیاه Hedera helix است که خاستگاه آن به جزایر قناری برمیگردد.

گیاه عشقه یا پاپیتال دارای چند گونه یمختلف است که مهمترین آنها عبارتند از: نیگرا، اوا، گراسیلیس، آنه ماریه، گالسیر،  Galcier ، Heise ، Adam ،  .Atropurpureaاز نکات جالب توجه درخصوص گیاه این است که گیاه پاپیتال باغچه ای عمری بسیار طولانی دارد و برگهای خشک شده ی آن میتواند در درمان برخی مشکلات مانن قلبی عروقی به کار رود البته نباید در مصرف زیاده روی کرد. پاپیتال باغچه ای که گاهی پیچک دار، گیاه عشقه و پاپیتال برگ پهن خوانده میشود بیشتر به عنوان یک پوشش سبز نگهداری میشود. به طور کلی قدرت سازگاری بالایی دارد و در همه ی شرایط میتواند رشد کند.

گیاه شناسی پاپیتال باغچه ای

نامهای رایجپیچک دار یا گیاه عشقه
بومیآفریقا، آسیا و اروپا
خانوادهAraliaceae
میزان رشدبسیار زیاد تا چندین متر
ویژگی های منحصر به فردعمر طولانی
دمای نگهداری18 الی 27سانتیگراد
بستر کشتکوکوپیت، پیت ماس و ماسه
انواعنیگرا، اوا، گراسیلیس، آنه ماریه، گالسیر
فصل گلدهیبهار و تابستان

شرایط نگهداری پاپیتال باغچه ای

  • نور: با اینکه در مکان های کم نور نیز به خوبی رشد می کند ولی فضای باز بهترین مکان برای نگهداری پاپیتال است. البته میزان نور در نوع ابلق و سبز تفاوت دارد نوع ابلق گیاه پاپیتال باغچه ای به نور بیشتری احتیاج دارد درصورت کمبود نور برگها دچار ریزش میشوند. در کل به نور مستقیم نیاز دارد.
  • آبیاری: با اینکه گیاه پاپیتال در شرایط کمبود آب میتواند به زنگی ادامه دهد ولی کم آبی باعث سوختگی برگ های گیاه و توقف رشد آن می شود. به همین دلیل باید آبیاری به طور منظم صورت گیرد و خاک گیاه مرطوب بماند. به طور کلی چنانچه آبیار عمیق صورت گیرد گیاه از نظر رشدی بسیار با کیفیت خواهد شد.
  • کوددهی: در فصل رشد گیاه میتوان از کود های مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد.
  • خاک: برای نگهداری در منزل میتوان از ترکیب کوکوپیت، پیت ماس و ماسه استفاده کرد.
  • دما: بهترین دما برای نگهداری گیاه 18 تا 25 درجه است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که در دماهای پایین هم میتواند به رشد خود ادامه دهد.
  • رطوبت: هرچند نسبت به رطوبت حساس نیست اما پاپیتال در مکان های مرطوب رشد بهتری را تجربه خواهد کرد.

نحوه ی کشت و تکثیر پاپیتال باغچه ای

در همه ی زمانها میتوان نسبت به قلمه گیری اقدام نمود، اما بهترین زمان اواخر بها تا فصل پاییز است. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه گیری از آن است به همین منظور میتوان قلمه های 15 تا 20 سانتیمتری از گیاه مادری تهیه نموده سپس قلمه های آماده شده را درون هورمون ریشه زایی یا در خاک مرطوب قراد داده سپس آنها را در بستر مناسب کشت نمود. بعد از کشت میتوان روی آنهارا به وسیله ی پلاستیک پوشاند. بعد از حدود یکماه قلمه های دارای ریشه را باید به گلدان جدید منتقل نمود.

زمان تعویض گلدان

 به دلیل رشد سریع گیاه بهترین زمان برای تعویض گلدان آن زمانی است که ریشه گیاه از خاک و یا انتهای گلدان بیرون زده باشد. البته در شرایط نگهداری در گلخانه هر زمان میتوان گلدان را تعویض نمود.

آفت ها وبیماریهای پاپیتال باغچه ای

کنه تارعنکبوتی و شته دو آفت مهم این گیاه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *