OLYMPUS DIGITAL CAMERA

معرفی به لیمو

گیاه به لیمو از خانواده ی Verbenaceae است که در انگلیسی با نام    Aloysia citrodoraخوانده میشود بومی آمریکاست که بعد کشف آمریکا به اروپا، سپس به آسیا آورده شد. گیاه به لیمو یکی از گیاهان معطر است که بیشتر به خاطر خواص بیشمار دارویی آن نگهداری میشود. این گیاه عمر طولانی دارد و میتواند 2 تا 3 متر رشد کند. همچنین گیاه به لیمو به عموان یک گیاه باغی نگهداری میشود که با بوی معطر شبیه لیمو و نعنا فضا را عطرآگین میکند. دمنوش برگهای خشک شده ی به لیمو برای قلب، کاهش فشار خون، کاهش احتقان، پوست، کاهش تورم و التهاب، تقویت سیستم ایمنی بدن و حفاظت از ماهیچه ها مفید است. به لیمو در اواخر بهار و تابستان به گل مینشیند که گلها به صورت خوشه ای به رنگ مایل به صورتی هستند.

گیاه شناسی به لیمو

نامهای رایجبه لیمو
بومیآمریکا
خانوادهVerbenaceae
میزان رشد2 تا 3 متر
ویژگی های منحصر به فردخواص دارویی و معطر بودن
دمای نگهداری18 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشتترکیب خاک معمولی و خاک برگ
انواع———-
فصل گلدهیبهار و تابستان

شرایط نگهداری به لیمو

  • نور: به لیمو را در محلی قرار دهید که روزانه حدود 7 ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند. در فصل تابستان هنگام ظهر که هوا بیش از حد گرم است این گیاه را به سایه انتقال دهید.
  • آبیاری: به لیمو از خشکی و بی آبی بیزار است. نیاز آبی این گیاه در فواصل مختلف متفاوت می باشد. در تابستان به دلیل افزایش دما خاک به لیمو با سرعت بیشتری خشک می شود در نتیجه باید بیشتر از سایر فصول به آن آب بدهید؛ از سوی دیگر در فصل زمستان به دلیل کاهش دما باید فواصل آبیاری را افزایش دهید.
  • کوددهی: استفاده از کود 20+20+20  برای بهبود روند رشد به لیمو مفید است. از آن در فصل بهار و تابستان استفاده کنید.
  • خاک: خاکی سبک همراه با زهکشی بالا بهترین شرایط را برای رشد به لیمو فراهم می کند. استفاده از خاک سنگین موجب عدم خروج آب از گلدان شده در نتیجه آب در اطراف ریشه جمع شده و موجب پوسیدگی ریشه می شود. استفاده از ترکیب خاک معمولی و خاک برگ گزینه ی مناسبی برای بستر به لیمو است.
  • دما: : برای رشد ایده آل، به لیمو را در محلی با دمای بین 18 الی 27 درجه سانتی گراد قرار دهید.
  • رطوبت: رطوبت باید نسبی باشد.

نحوه ی کشت و تکثیر به لیمو

 تکثیر این گیاه هیچ گونه پیچیدگی ندارد. کاشت بذر، قلمه زنی و خوابانیدن رایج ترین راهای تکثیر به لیمو هستند.

تکثیر به روش کاشت بذر:

بذرهای به لیمو را از گلفروشی ها و گلخانه ها تهیه کرده و درعمق کم در بستری مناسب بکارید. با اسپری خاک را مرطوب کرده و روی گلدان را با نایلون شفاف همراه با چند سوراخ بپوشانید. این کارعلاوه بر حفظ رطوبت موجب تهویه ی مناسب هوا نیز می شود. بعد از مشاهده ی جوانه ها پلاستیک را برداشته و گلدان را به محلی مناسب انتقال دهید.

تکثیر به روش قلمه زنی:

در فصل تابستان باید این کار را انجام دهید. ابتدا قلمه ای که دارای چوب نرم و نیمه چوبی است را به اندازه ی 15 الی 20 سانتی متر برش زده و انتهای آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. این هورمون باعث افزایش روند ریشه زایی می شود. بستری حاوی خاک برگ+ مخلوط شن قرار داده و در سال اول رشد آن را در گلخانه قرار دهید.

در صورتی که محل نگهداری قلمه ها گرم باشد به سرعت ریشه زایی می کنند در واقع اصلی ترین دلیل تاخیر در ریشه دهی سرما است.

تکثیر به روش خوابانیدن:

در این روش باید ساقه ای بلند و منعطف را انتخاب کنید. گلدانی نزدیک گیاه مادر قرار داده و ساقه ی مد نظر را خم کرده و در آن گلدانی با خاک سبک قرار دهید. دقت داشته باشید که نوک ساقه باید بیرون از خاک باشد. تا زمانی که روند ریشه زایی به اتمام برسد قسمت خوابانده شده را دور از نور خورشید قرار دهید. اگر در اوایل بهار و تابستان این کار را انجام دهید تا رسیدن فصل پاییز می توانید آن را از گیاه مادر جدا کنید.

زمان تعویض گلدان

 بهترین زمان فصل بهار است.  فصل کشت و تکثیر گیاه به گونه ای است که در همه مواقع می‌توان آن را کشت و تکثیر نمود. اما بهترین موقع فصل بهار است. در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد تا یک سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

آفت ها وبیماریهای به لیمو

 بیماری هایی همانند شانکر باکتریایی، لکه برگی باکتریایی و یا قارچی، سفیدک پودری ، پژمردگی از جمله بیماری هایی هستند که امکان دارد گیاه را درگیر کنند.

شته ، مگس سفید ، شپشک آرد آلود و کنه تارعنکبوتی نیز از آفات محتمل این گیاه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *