معرفی برگ بیدی بنفش

گل برگ بیدی بنفش یک گیاه زیباست که میتوان از آن به عنوان آویز استفاده کرد. یک نکته ی جالب در رابطه با گیاه این است که میتوان برگ بیدی را در آب هم کشت و تکثیر نمود، که باید بعد از ریشه دار شدن، به گلدان با بستر مناسب منتقل شود.

برگ بیدی با نام علمی Tradescantia albiflora از خانواده ی کاملیاسه که بومی آمریکای جنوبی به حساب می آید. برگ بیدی بیش از 60 گونه ی مختلف دارد که  از انواع مختلف گیاه برگ بیدی می‌توان به یهودی سرگردان، زبرینا، ماندلا پوسی کالیسیا،کریزیا اشاره کرد. این گیاه می تواند 30تا ۴۰ سانتی متر کند. در فصل بهار، گیاه برگ بیدی شروع به شکوفه کردن کرده، که بایستی از تابش مستقیم نور خورشید به دور باشد.البته این نکته باید ذکر شود چنانچه از یک محیط ایده آل برخوردار باشد میتواند در تمامی طول سال به گل بنشیند.

گیاه شناسی برگ بیدی

نامهای رایجگل برگ بیدی
بومیآمریکای جنوبی
خانوادهکاملیاسه
میزان رشد30تا ۴۰ سانتی متر
ویژگی های منحصر به فردرشد در همه ی محیطها
دمای نگهداری20تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشتخاک برگ خاک باغچه
انواعیهودی سرگردان، زبرینا، ماندلا پوسی کالیسیا،کریزیا
فصل گلدهیطول سال

شرایط نگهداری برگ بیدی بنفش

 • نور: گیاه برگ بیدی بنفش به مکانی دارای نور متوسط نیاز است در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید برگ های برگ بیدی از بین رفته و همچنین نور کم هم باعث سبز شدن برگها میشود. به صورت کلی گیاه برگ بیدی به طور متوسط به 6 ساعت نور فیلتر شده نیاز دارد.
 • آبیاری: آبیاری گیاه باید براساس خاک گلدان باشد. چنانکه گلدان خاک گلدان خشک است باید آبیاری بیشتری صورت بگیرد البته که آبیاری بسیار زیاد برای گیاه آسیب زاست. بین هردو آبیاری میبایست خاک گلدان به اندازه ی2 الی 3 سانتیمتر خشک باشد. اگر از گیاه به عنوان آویز استفاده میشود نیاز آبی گیاه بیشتر میشود.
 • کوددهی: این گیاه مقاومت بالایی دارد بنابراین از کودهای با دز کم می توان برای تغذیه گیاه استفاده نمود. در فصل زمستان نیاز به کوددهی گیاه نیست. مناسبترین نوع کود برای تغذیه ی گیاه از کودهای سه بیست و کودهای پتاس بالا، استفاده کرد.
 • خاک: خاک مورد استفاده برای گیاه خاک برگ خاک باغچه کوکوپیت و پرلیت میباشد. چنانچه از خاک سنگین با زهکشی نامناسب استفاده شود سبب پوسیدگی ریشه خواهد شد بنابراین باید از خاک با زهکشی بالا استفاده نمود.
 • دما: با وجود اینکه گیاه برگ بیدی قادر است تا دمای 30 درجه را تحمل کند اما دمای ایده آل برای نگهداری از آن بین 20تا 25 درجه سانتیگراد است.
 • رطوبت: گیاه برگ بیدی بنفش به رطوبت بالایی نیاز دارد برای تامین رطوبت میتوان از روش جزیره در منزل استفاده کرد.

نحوه ی کشت و تکثیر برگ بیدی بنفش

برای تکثیر برگ بیدی بنفش می توان به روش قلمه زنی عمل کرد بنابراین برای تهیه قلمه باید از گیاه مادری شاخه هایی که حداقل یک گره داشته باشند جدا نموده و مستقیم در خاک سبک قرار دارد البته این قلمه را نیز می‌توان در آب قرار داد تا ریشه دار شود.

زمان تعویض گلدان

 بهترین زمان فصل بهار است.  فصل کشت و تکثیر گیاه به گونه ای است که در همه مواقع می‌توان آن را کشت و تکثیر نمود. اما بهترین موقع فصل بهار است. در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان زمانی  تعویض شود که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد هرچند که تا دو سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

آفت ها و بیماری های برگ بیدی بنفش

 مهمترین آفتهایی که باعث آسیب به گیاه برگ بیدی بنفش میشود کنه یتار عنکبوتی و شته است. برخی از مشکلات دیگر گیاه برگ بیدی عبارتند از:

 • پوسیدگی ساقه برگ بیدی: آبیاری بیش از حد و همچنین مناسب نبودن زهکشی گلدان می باشد.
 • خم شدن و ریزش برگهای برگ بیدی: دمای بالای محیط و همچنین نبود رطوبت کافی.
 • قهوه ای شدن برگهای برگ بیدی: کوددهی زیاد میتواند دلیل این آسیب باشد.
 • لوله ای شدن برگها: گرم و خشک بودن هوای محیط
 • سوختگی نوک برگهای برگ بیدی: آبیاری کم سبب این مشکل است.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *