معرفی آگلونما

یکی از گیاهانی که در برابر خشکی و سایه مقاومت خوبی دارد گیاه آگلونما است، که شباهت زیادی به دیفن دارد. آگلونما بیش از 40 گونه ی مختلف دارد. آگلونما خاصیت تصفیه کنندگی هوا را به عهده دارد بنابراین گزینه ی مناسبی برای نگهداری در منازل، شرکتها، ادارات، دفاتر و محیطهای با نور کم است.

آگلونما با نام علمی Aglaonema treubii از خانواده ی Araceae است که زادگاه آن به شرق آسیا،بنگلادش فیلیپین و چین برمیگردد. گیاه تا 60 سانتیمتر و برگهای آن بین 10 تا 30 سانتیمتر رشد میکنند. اگر نگهداری آگلونما را به خوبی انجام شود، شاهد گلدهی آن خواهید بود.

گل‌ها از لحاظ ظاهری به رنگ سفید هستند و شکلی شبیه به گل اسپاتی فیلوم دارند که در طول سال ظاهر میشوند.

گیاه شناسی آگلونما

نامهای رایجآگلونما
بومیشرق آسیا،بنگلادش فیلیپین و چین
خانوادهAraceae
میزان رشد60 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردمقاومت خوبی در برابر گرما و خشکی دارد
دمای نگهداری20تا 25درجه سانتی گراد
بستر کشتخاکبرگ،ماسه، پیت، خاک باغچه یا مخلوط پیت ماس و پرلیت
انواعبرفی، صورتی، ابلق، قرمز، لب ماتیکی، حبابی و کاهویی
فصل گلدهیدر طول سال

شرایط نگهداری گیاه آگلونما

 • نور: آگلونما از جمله گیاهانی است که در نور کم نیز توانایی رشد دارد. از قرار دادن آن زیر نور مستقیم و شدید آفتاب بپرهیزید چرا که در چنین شرایطی برگ هایش دچار آسیب دیدگی و حتی سوختگی می شوند؛ البته اگر بیش از در محیط تاریک قرار گیرد رشد علفی پیدا کرده و ظاهر زیبای خود را از دست می دهد. برای برطرف کردن این مشکل محل نگهداری آگلونما را تغییر داده و آن را به مکان پر نورتری انتقال دهید.
 • آبیاری: آگلونما تحمل خوبی در مقابل کم آبی دارد. برای اینکه این گیاه ایده آل ترین رشد خود را تجربه کند باید اجازه دهید در فواصل بین آبیاری خاک گلدان خشک شود سپس اقدام به آبدهی کنید.
 • از آبیاری بیش از حد و غرقاب کردن آگلونما سفید بپرهیزید زیرا این کار باعث پوسیدگی برگ و ریشه ی آن خواهد شد.
 • کوددهی: آگلونما برفی نیاز مبرمی به کوددهی ندارد اما برای داشتن رشد مناسب بهتر است در فصل رشد(بهار و تابستان) به کمک کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی آن را تغذیه کنید.
 • خاک: نیاز به خاک سنگین ندارد بلکه از خاک سبک مانند پرلیت میتوان استفاده کرد.
 • دما: بهترین دما 20 تا 25 درجه است.
 • رطوبت:  این گیاه در محیطی با رطوبت بالا یا گلخانه‌ای رشد بهتری خواهد داشت.
 • اما در عین حال می‌تواند رطوبت کمتر را تحمل کند و به خوبی با محیط خانه سازگار شود.

نحوه ی کشت و تکثیر گیاه آگلونما

 آگلونما را می توان به سه روش تکثیر داد: قلمه زدن، کاشت بذر و تقسیم بوته.

تکثیر به روش قلمه زدن:

برای این کار ابتدا ساقه ای برگ دار بالغ و سالم را انتخاب کرده و آن را از گیاه مادر جدا کنید. انتهای آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و  پس از آن قلمه را در بستری حاوی ماسه بکارید. در نهایت گلدان را در محلی با دمای 18 الی 22 درجه سانتی گراد قرار دهید.

تکثیر به روش کاشت بذر:

ناگفته نماند تکثیر به روش قلمه رایج تر از کاشت بذر است. اگر قصد دارید آگلونما را از طریق کاشت بذر تکثیر دهید باید بذرها را به مدت 24 الی 48 ساعت در آب ولرم بخیسانید سپس آن ها را در بستری مناسب بکارید. در صورتی که شرایط خرید بذر را ندارید می توانید  دانه های میوه ی قرمز خشک آگلونما برفی را در دمای 25 درجه سانتی گراد در بستری مناسب قرار دهید. البته توصیه می کنیم این کار در فصل بهار انجام شود.

تکثیر به روش تقسیم بوته:

زمانی که چند پاجوش در کنار گیاهتان مشاهده کردید می توانید بعد از اینکه به حد کافی رشد کردند آن ها را از ریشه جدا کرده و در گلدانی جدا بکارید.

زمان تعویض گلدان

 به دلیل ریشه دهی زیاد هرسال میتوان گلدان را تعویض نمود. اما در شرایط گلخانه ای هر زمان میتوان این کار را انجام نمود.

آفت ها و بیماری های آگلونما

 آگلونما مانند بسیاری از گیاهان ممکن است گاهی  به بیماری های مختلف دچار شود در ادامه چند مورد را با هم بررسی خواهیم کرد.

 • زرد شدن برگهای آگلونما:

در صورتی که آگلونما بیش از حد نیاز،آب دریافت کند بعد از مدتی برگ هایش زرد شده و می ریزند. برای برطرف کردن این مشکل کافیست فواصل بین آبیاری را افزایش دهید.

 • ریز و کوچک شدن برگهای آگلونما:

نبود مواد مغذی کافی، کمبود نور، گلدان نامناسب و کوچک از جمله دلایل ریز بودن برگ های آگلونما برفی می باشند. برای بهبود شرایط گیاهتان بیشتر از روال هفتگی به آن کود بدهید.

 • شپشک آرد آلود:

این آفت،جثه ای ریز به رنگ سفید پنبه ای دارد که باعث اختلال در روند رشد گیاهتان می شود. در صورت وجود این آفت روی برگهای گیاه میتوان از سموم و آفت کش ها برای نابودی آن استفاده کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *