معرفی دراسینا قرمز

دراسینا قرمز، یک گیاه آپارتمانی مقاوم و با شرایط نگهداری آسان بوده، و دارای گونه های متنوعی می باشد. این گیاه به دلیل شباهت ظاهری به نخل، در اکثر منازل، ادارات و دفاتر برای زیبا کردن دکوراسیون استفاده می شود. دراسینا قرمز، همچنین با نامهای خون سیاوشان و گیاه تیتانیوم، پرچمی هم شناخته میشود. نام علمی این گیاه  Dracaena marginata و از خانواده Liliaceae است، که زادگاه آن به جنوب شرق آفریقا برمیگردد. دراسینا داری 40 گونه ی مختلف است که برخی از رایجترین آنها عبارت است از مارگیناتا، درمنسیس، دراکو، رفلکسا و فرگرنس. برخی از گونه های گیاه تا 3 متر هم رشد میکنند؛ اما این گیاه در شرایط نگهداری در منزل تا 60 سانتیمتر رشد میکند. این گیاه فاقد گلدهی است اما دارای برگ‌های چند رنگ با نوارهای سفید و صورتی در امتداد رنگ سبز است که میتواند جایگزینی به جای گل باشد. باید به این نکته اشاره کرد که گیاه نقش اساسی در تمیز نگه داشتن هوا بر عهده دارد.

گیاه شناسی دراسینا قرمز

نامهای رایجخون سیاوشان و گیاه تیتانیوم، پرچمی
بومیجنوب شرق آفریقا
خانواده Liliaceae
میزان رشدبین 60 سانتیمتر تا 3 متر
ویژگی های منحصر به فردپاکسازی هوا
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه سانمتیگراد
بستر کشت خاک برگ+ شن یا پرلیت
انواعمارگیناتا، درمنسیس، دراکو، رفلکسا، فرگرنس
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری دراسینا قرمز

  • نور: دراسینا قرمز زیر نور زیاد و غیر مستقیم بهترین رشد را خواهد داشت. اگر از این گل در آپارتمان مراقبت میشود، گیاه بایستی در کنار پنجره ی جنوبی یا شرقی قرار گیرد . قرارگیری دراسینا زیر نور شدید و مستقیم آفتاب موجب سوختگی برگ هایش  شده که با تداوم شرایط از بین می رود؛ البته اگر از ابتدا در فضای آزاد پرورش یابد توانایی رشد در نور مستقیم آفتاب را دارد.
  • آبیاری: این گیاه نسبت به خشکی مقاوم نیست و اکثر مشکلاتی که با آن مواجه است، ناشی از آبیاری بیش از حد یا کمتر است. برگ‌های زرد نشانه کم آبی است، در حالی که برگ‌های قهوه‌ای زمانی ظاهر می‌شوند که گیاه بیش از حد آب دریافت می‌کند.
  • کوددهی: این گیاه به کود زیادی احتیاج ندارد اما از اواخر اسفند تا تابستان میتوان از کودهای مایع برای تغذیه گیاه استفاده نمود.
  • خاک: ترکیب خاک برگ+ شن یا پرلیت + خاک بهترین بستر برای نگهداری گیاه است.
  • دما: ایده آل ترین دما برای رشد این گیاه بین 20 الی 25 درجه سانتی گراد است.
  • رطوبت: دراسینا متعلق به مناطق گرمسیر می باشد و به رطوبت علاقه مند است. اگر در مناطق گرمسیری از این گیاه مراقبت میشود، می توان به کمک روش های متفاوت از جمله: غبارپاشی، ساخت جزیره و استفاده از دستگاه بخار، رطوبت مورد نیاز دراسینا قرمز را فراهم کرد.

نحوه ی کشت و تکثیر دراسینا قرمز

رایج ترین روش تکثیر این گیاه قلمه زنی است. برای این کار قلمه ای جوان و عاری از هر گونه آلودگی را انتخاب کرده و آن را به کمک چاقو یا قیچی تیز و استریل شده از گیاه مادر جدا کنید. ساقه ی مد نظر را به چند قسمت تقسیم کرده و انتهای آن ها را به هورمون ریشه زایی آغشته نمایید. هر قلمه باید یک جوانه خفته داشته باشد تا تکثیر با موفقیت انجام شود.

اکثر برگ های ساقه ی بریده شده را از آن جدا کنید در نهایت آن را در خاکی مناسب بکارید. گلدان را به محیطی با دمای تقریبی 24 درجه سانتی گراد قرار دهید تا روند ریشه زایی با سرعت بیشتری  انجام شود. برای حفظ رطوبت قلمه می توانید با استفاده از یک نایلون شفاف همراه با چند سوراخ روی گلدان را بپوشانید. بعد از اتمام ریشه دهی پلاستیک را از روی گلدان برداشته و آن را به محل مناسبی انتقال دهید.

زمان تعویض گلدان

در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد یک تا دو سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

آفت ها وبیماریهای دراسینا قرمز

 با توجه به اینکه این گیاه در دسته ی گیاهان مقاوم جای دارد به ندرت  با آفات و بیماری های مختلف آلوده می شود. اما گهای دچار برخی مشکلات میشود.

زرد شدن برگهای دراسینا قرمز

اگر برگ های این گیاه زرد شدند دلیل آن یکی از موارد زیر است:

  • آبیاری با آب سرد
  • قرارگیری در گلدانی با سایز کوچک و نبود فضای کافی برای رشد
  • کمبود مواد مغذی مورد نیاز
  • قرارگیری در نزدیکی دستگاه های گرمایشی و سرمایشی
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *