معرفی انار زینتی

انار زینتی، با نام pomegranate tree بومی جنوب غرب آسیاست، که با مشاهده ی گلهای زنگوله ای شکل و رنگهای زیبا میتواند چشمها را به خود خیره میکند، و بعد از مدتی میتوانند به میوه تبدیل شوند. حداکثر میزان رشد این گیاه 90 تا 120 سانتیمتر است، و مانند سایر درختان آن در فصل زمستان به خواب زمستانی رفته و در فصل بهار برگهای آن رشد می کنند. نکته قابل توجه اینکه چنانچه گلها به رنگ کرم متمایل به زرد باشند به میوه تبدیل نمیشوند فقط فضا را زیبا میکنند. فصل گلدهی گیاه معمولاً در تابستان است که تا فصل زمستان میوه های آن کامل میرسد.

نامهای رایجانار مینیاتوری
بومیجنوب غرب آسیا
خانوادهPunicaceae
میزان رشد90 تا 120 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردکوچک بودن یک درختچه انار و میوه دهی
دمای نگهداری10 تا 20 درجه
بستر کشتپیت ماس وماسه
انواع——
فصل گلدهیفاقد گلدهی

شرایط نگهداری انار زینتی

  • نور: این درختچه به طور متوسط روزی ۸ ساعت نور غیر مستقیم خورشید را لازم دارد.
  • آبیاری: این درختچه هر ۴ الی ۵ روز به آب نیاز دارد، هر چند که به کمبود آب حساس نیست ولی ممکن است در صورت عدم آبرسانی به موقع، خشک شود. همچنین این نکته لازم به ذکر است که رطوبت زیاد خاک به طور دائم موجب آسیب رساندن به ریشه گیاه میشود.
  • کوددهی: فصل کود دادن گیاه بهار تابستان می باشد که بایست هر ۱۰ ۱۵ روز یکبار به گیاه کود داد
  • خاک: خاک مورد استفاده برای کشت در گلخانه پیت ماس وماسه می باشد اما برای نگهداری آن در منزل باید از خاک سبک به همراه کود های آلی استفاده کرد
  • دما : این گیاه در مکان های بسیار سرد توان و تحمل زیاد دارد هرچند قرار گرفتن در محیط های گرم به گیاه آسیبی نمی‌رساند ولی ممکن است رشد گیاه را کندتر کند.
  • رطوبت: رطوبت زیادی را نمیپسندد.

نحوه ی تکثیر و کشت انار زینتی

این گیاه را می توان به سه روش: کاشت بذر، قلمه زنی و خواباندن ساقه در خاک، کشت نمود.

کشت انار زینتی از طریق بذر: 

بذرهایی که از قبل با پیت ماس مخلوط شده بود و حدود یک ماه در یخچال سرما دهی شد.

بستر کشت:

ترکیب پیت ماس و ماسه.

نوع گلدان:

 جهت کشت ازگلدان کاسه ای میتوان استفاده کرد.

جهت کشت، دو سوم کاسه ترکیب پیت ماس و ماسه ریخته شود، سپس روی آن بذرپاشیده و بستر کشت روی بذرها ریخته شود. پس از اتمام کار آبیاری صورت می گیرد و روی کاسه ها پلاستیک کشیده میشود تا رطوبت خود را از دست ندهند.

زمان تعویض گلدان

 در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد، اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. مناسب ترین زمان تعویض گلدان، زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد.

آفت ها و بیماری های انار زینتی

 شپشک آردآلود، حشره سپردار، مگس سفید و بیماری‌هایی مانند لکه میوه سرکوسپورا، پوسیدگی میوه، لکه برگی، بلایت باکتریایی میوه و لکه میوه آلترناریا، می‌توانند سلامت این گیاه را به خطر بیندازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *