معرفی گیاه ناز یخی

گل ناز یخی از گیاهان زیبای آپارتمانی است که میتوان آن را هم در باغچه ها و هم در بالکن نگهداری کرد. نام علمی گیاه Portulaca grandiflora و در انگلیسی baby sun rose خوانده میشود. ناز یخی از خانواده ی Aizoaceae به شمار رفته که خاستگاه آن به جنوب آفریقا، برزیل و آرژانتین برمیگردد. این گیاه به دو دسته ی برگ پهن و برگ لوله ای تقسیم میشوند که ساقه کوتاه، ساقه بلند، کامچاتکا، ماکسیمویچ، گل ناز معطر، گل ناز ارغوانی، گل ناز spectabilis از دسته ی اول به حساب می آیند و گل ناز ظریف،گل ناز سوزان، گل ناز آبی و گل ناز سفید جزو دسته دو هستند. گل ناز جزو گیاهان گوشتی و ساکولنت ها بوده ناز یخی رشد سریعی دارد و در صورت شرایط ایده آل در یک سال میتواند 30 سانتیمتر رشد کند. یکی از ویژگی های خاص گیاه جلوگیری از فرسایش خاک است. همچنین از معدود گیاهان گلدهی است که در فضای باز هم میتوان از آن نگهدی کرد. ناز یخی از فصل بهار تا پاییز به گل مینشیند.    

گیاه شناسی ناز یخی

  نامهای رایجگل ناز گل زمان
بومیآفریقا، برزیل و آرژانتین
خانواده Aizoaceae
میزان رشد50 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردرشد سریع و جلوگیری از فرسایش خاک
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشت خاک برگ، ماسه و خاک لومی
انواعساقه کوتاه، ساقه بلند، کامچاتکا، ماکسیمویچ، گل ناز معطر، گل ناز ارغوانی
فصل گلدهی بهار تا پاییز

شرایط نگهداری ناز یخی

  • نور: نازیخی شادابی و طراوت خود را مدیون نور خورشید است. برای اینکه همواره گیاهی با نشاط داشته باشید لازم است آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید. در صورتی که این گیاه در محیطی تاریک و کم نور  باشد رشد آن با مشکلات اساسی از جمله توقف روند گلدهی و نازک شدن برگ ها روبه رو می شود؛ همچنین رشد علفی از دیگر آسیب هایی است که کمبود نور برای گل نازیخی به دنبال خواهد داشت.
  • آبیاری: میزان آبدهی به نازیخی با توجه به نوع آب و هوای محل نگهداری باید متفاوت باشد. در شرایط معمولی هر هفته یک مرتبه آن را آبیاری کنید. اگر از نازیخی در گلدان مراقبت می کنید حدود 20 دقیقه بعد از اتمام روند آبدهی، جهت پیشگیری از پوسیدگی ریشه، آب جمع شده در کف زیرگلدانی را دور بریزید.
  • کوددهی: این گیاه نیاز چندانی به کود ندارد؛ اما کسانی که می خواهند گیاهشان بهترین رشد را داشته باشد می توانند در فصل بهار و تابستان هر ماه یک مرتبه به کمک کود کامل آن را تغذیه کنند.  حل کردن کود در آب از اصول اساسی روند کوددهی به نازیخی ابلق است.
  • خاک: استفاده از خاک برگ، ماسه و خاک ولوم کمک زیادی به رشد نازیخی می کند.
  • دما: دمای مناسب برای نگهداری این گیاه بین ۱۸ الی ۲۴ درجه سانتی گراد است.
  • رطوبت: گیاه در نبود رطوبت هم میتواند زنده بماند.

نحوه ی کشت و تکثیر ناز یخی

 تکثیر این گیاه به حدی آسان است که حتی افراد مبتدی می توانند به راحتی این کار انجام دهند. معمولا نازیخی ابلق به دو روش تکثیر می یابد این دو روش عبارتنداز:

  • کاشت بذر
  • قلمه زنی

تکثیر به روش کاشت بذر:

ابتدا بستر مناسبی برای نازیخی ابلق آماده کرده و آن را به طور کامل خیس کنید. بعد از اینکه آب از کف گلدان خارج شد بذرهایی که از قبل تهیه کرده اید را در عمق کم بکارید.

برای افزایش روند جوانه زنی می توانید با یک نایلون شفاف همراه با چند سوراخ روی گلدان را بپوشانید. بعد از مشاهده ی جوانه ها پلاستیک را برداشته و گلدان خود را به محل مناسبی انتقال دهید.

تکثیر به روش قلمه زنی:

قلمه زنی از پرطرفدار ترین راه های تکثیر نازیخی است. ناگفته نماند قلمه زنی راه های متفاوتی دارد که رایج ترین آن ها قلمه ی ساقه می باشد. برای این کار کافیست مراحل زیر را انجام دهید تا تکثیر با موفقیت صورت گیرد.

ابتدا ساقه ای جوان و عاری از هرگونه آلودگی را انتخاب کرده و با استفاده از قیچی تیز و استریل شده آن را از گیاه مادر جدا کنید. بهتر است ساقه ی بریده شده حداقل 10 سانتی متر طول داشته باشد.

بعد از برش دو راه پیش رو دارید:

1. قلمه را در آب قرار دهید و بعد از ریشه دهی آن را در بستر مناسب بکارید.

2. انتهای قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و مستقیما آن را در خاک مناسب بکارید. توصیه می کنیم از ترکیب شن+خاک برگ+ پرلایت و کوکوپیت برای بستر این گیاه استفاده کنید.

زمان تعویض گلدان

در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمان مناسب برای تعویض گلدان، زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد. به طور کلی، یک تا دو سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

آفت ها وبیماریهای ناز یخی

 مهمترین مشکل در ارتیاط با گل ناز یخی، عدم گل دهی و پژمرده شدن برگهاست. که علت میتواند کمبود مواد مغذی و همچنین شرایط بد نگهداری باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *