معرفی گیاه موسی در گهواره

گیاه موسی در گهواره با نام علمی Tradescantia spathacea از خانواده ی برگ بیدی هاست که متعلق به جنوب آمریکا خصوصا مکزیک است. از دیگر نامهای موسی در گهواره میتوان به رهوئه و زیپلین اشاره کرد و در رنگ هایی از سبز صورتی سبز و کرم زرد و سبز و طلایی وجود دارد. موسی در گهواره بین 30 تا 40 سانتیمتر میتواند رشد کند و از جمله گیاهان چند ساله و بسیار زیبا است. فصل گلدهی گیاه معمولاً در اواخر بهار تابستان و پاییز می باشد.

گیاه شناسی موسی در گهواره( زیپلین)

  نامهای رایجرهوئه و زیپلین
بومیجنوب آمریکا
خانواده برگ بیدی(Commelinaceae)
میزان رشد30 تا 40 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردچند ساله
دمای نگهداری 20 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشت پیت ماس، پرلیت، کوکوپیت، خاک باغچه و خاک برگ
انواعسبز صورتی سبز و کرم زرد و سبز و طلایی
فصل گلدهی بهار تابستان و پاییز

شرایط نگهداری موسی در گهواره( زیپلین)

  • نور: موسی در گهواره برای نگهداری، به محیطی کاملا روشن و به دور از تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد.
  • آبیاری: خاک گلدان باید مرطوب باشد؛ بنابراین برای آبیاری نیاز است تا سطح خاک گلدان تا دو بند انگشت خشک شود، سپس آبیاری صورت گیرد.
  • کوددهی: برای کوددهی لازم است تا در فصل رشد گیاه هر ماه از کودهای مایع البته سبک استفاده کرد از کود دادن گیاه در فصل استراحت گیاه باید اجتناب کرد.
  • خاک: مناسب ترین خاک برای کشت و نگهداری گیاه پیت ماس پرلیت کوکوپیت خاک باغچه خاک برگ میباشد که باید با نسبت مناسبی ترکیب شوند.
  • دما: دمای مناسب برای نگهداری این گیاه معمولاً بین 20 تا 27 درجه سانتی‌گراد می‌باشد و دمای کمتر از این مقدار را نمی تواند تحمل کند.
  • رطوبت: گیاه رطوبت نسبی رو به بالا را ترجیح میدهد. به طور کلی رطوبت 40 درصد برای نگهداری موسی در گهواره کافی است.

نحوه ی کشت و تکثیر موسی در گهواره( زیپلین)

 به سه روش اصلی می توان گیاه زیپلین را تکثیر نمود. تکثیر از طریق قلمه زدن ساقه، تکثیر از طریق تقسیم ریشه و تکثیر از طریق کاشت بذر.

آسان ترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن ساقه و ریشه است. برای تکثیر گیاه از طریق قلمه، قلمه هایی باید به اندازه ۸ تا ۱۰ سانتیمتر از گیاه مادری جدا کرده سپس برگ های پایین را گرفته و آن ها را در بستر پیت ماس و پرلیت قرار دهد و می توان آنها را در یک لیوان آب در منزل قرار داده و چند هفته باقی گذاشت تا ریشه زنی شروع شود. بعد از ریشه زنی بایستی که حتماً به گلدان مناسب انتقال پیدا کند.

زمان تعویض گلدان

کشت و تکثیر گیاه به گونه ای است که در همه مواقع می‌توان آن را کشت و تکثیر نمود. اما بهترین موقع فصل بهار است. در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. به طور کلی مناسبترین زمان تعویض گلدان، زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد و تا یک سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

آفت ها و بیماری های موسی در گهواره( زیپلین)

کنه تارعنکبوتی، شته‌ها و بیماریهای ویروسی و قارچی از مهمترین آفت های این گیاه به شمار میروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *