معرفی ماندویلا

گیاه ماندویلا با نام علمی Mandevilla hybrids، از خانواده Apocynaceae  یا خرزهره است. گل ماندویلا بومی جنگل های گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی است. این گیاه زیبا از جمله گیاهان چند ساله، همیشه سبز و رونده است و زمانی که به 25 سانتی متر می رسد، از فصل بهار تا پاییز شروع به گل دادن می کند. گیاه ماندویلا در شرایط خاص به 3 متر هم میرسد.

گیاه شناسی ماندویلا

  نامهای رایجماندویلا
بومیآمریکای مرکزی و جنوبی
خانواده Apocynaceae
میزان رشد3 متر
ویژگی های منحصر به فردچند ساله، همیشه سبز و رونده
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشت خاک پیت ماس+خاک باغچه +شن
انواعانواع خاصی ندارد فقط گلهای آن در رنگهای صورتی و سفید و قرمز هستند
فصل گلدهی بهار تا پاییز

شرایط نگهداری گیاه ماندویلا

  • نور: ماندویلا از گیاهان علاقه مند به نور است. البته که نور مستقیم و بیش از حد می تواند منجر به پلاسیدن و سوختن گیاه شود. به طور کلی نور غیر مستقیم و فیلتر شده مناسب ترین نور برای نگهداری  از این گیاه است. از طرفی در صورتی که نور مورد نیاز در اختیار گیاه قرار نگیرد، گیاه دچار رشد علفی شده و به مرور زمان از بین میرود.
  • آبیاری: مناسب ترین زمان برای آبیاری این گیاه، پس از خشک شدن سطح خاک به اندازه ی2 تا 3 سانتیمتر است. افراط و تفریط در میزان آبیاری این گیاه موجب آسیب دیدن و از بین رفتن ریشه های آن می شود که در نهایت زردی و ریزش برگ های گیاه را به دنیال خواهد داشت.
  • کوددهی: در فصول رشد گیاه، یعنی بهار و تابستان نسبت به تغذیه گیاه میتوان با کود فسفات (10-20-10) اقدام کرد. استفاده از کود مذکور موجب رشد بهتر و تسریع گلدهی در گیاه می شود.
  • خاک: ماندویلا به خاکی غنی با زهکشی بالا نیازمند است؛ ترکیب خاک، پیت ماس+خاک باغچه +شن برای بستر گیاه استفاده میشود.
  • رطوبت: این گیاه نیاز به رطوبت بالایی ندارد و رطوبت نسبی محیط برای آن کافی است. به همین دلیل توصیه می شود از جزیره برای تامین رطوبت مورد نیاز این گیاه استفاده کنید.
  • دما: ماندویلا نیازمند دمای متوسط و رو به بالا، دقیقا مشابه خاستگاه بومی خود است. به طور کلی دمای 20 الی 25 درجه سانتی گراد مناسب ترین دما برای نگهداری از این گیاه است. قرار گیری ماندویلا در دمای کمتر از 13 درجه سانتی گراد موجب ریزش برگ های گیاه می شود.

نحوه ی کشت و تکثیر گیاه ماندویلا

 تکثیر ماندویلا از طریق قلمه ساقه امکان پذیر است، برای انجام این کار، قلمه های چوبی و نرم گیاه را در اواخر بهار و یا اوایل تاستان از تنه مادری جدا کرده و آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید و سپس در بستری با خاکی مناسب قرار دهید.

قلمه ها باید تا موقع ریشه زنی در محیطی با رطوبت بالا نگهداری شوند. در صورت فراهم کردن شرایط مطلوب پس از 6 الی 8 هفته، قلمه ها ریشه دار میشوند.

زمان تعویض گلدان

 ماندویلا رشد زیادی ندارد؛ به همین دلیل توصیه می شود تا اجازه دهید ماندویلا به اندازه کافی رشد کرده و سپس نسبت به تعویض گلدان آن اقدام کنید. نگهداری این گیاه در گلدان مستلزم شرایط خاصی است که بایستی از اواخر زمستان آنها را رعایت نمود. فصل کشت و تکثیر گیاه به گونه ای است که در همه مواقع می‌توان آن را کشت و تکثیر نمود. اما بهترین موقع فصل بهار است. در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر درمنزل نگهداری میشود، بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. به طور کلی بهترین زمان تعویض گلدان، زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد و تا دو سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

آفت ها و بیماری های ماندویلا

  • گل ندادن گیاه: نامناسب بودن شرایط محیطی می تواند از دلایل گل ندادن گیاه ماندویلا باشد، توجه داشته باشید که این گیاه نباید در معرض باد مصنوعی قرار گیرد زیرا در این صورت برگ ها و غنچه های آن ریزش پیدا می کنند
  • زرد شدن برگ ها: سرما یا آبیاری بیش از حد از دلایل اصلی ایجاد این عارضه در گیاه ماندویلا هستند.
  • کنه تارعنکبوتی: از دیگر آفاتی که به این گیاه حمله می کند می توان به کنه تار عنکبوتی اشاره کرد.برای رفع این عارضه کافی است گیاه را با آب و صابون تمیز کرده و یا با سموم مخصوص سمپاشی کنید.
  • شپشک آرد آلود: شپشک ها با تغذیه از شیره گیاه، به آن آسیب زده و منجر به ضعیف شدن گیاه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *