معرفی سانسوریا مدادی

سانسوریا مدادی یا گیاه نیزه آفریقایی که به آن گیاه مار استوانه ای هم گفته میشود، یک ساکولنت است که از برگهای راه راه و سبز و خاکستری تشکیل شده است. برگها به شکل استوانه ای هستند که در بالا نازک می شوند. سانسوریا مدادی با نام علمی  Sansevieria cylindrica از خانواده ساکولنت ها بوده که زادگاه آن آفریقا میباشد. گونه های رایج این گیاه عبارتنداز اسپاگتی ، اسکای لاین و پاتولا. این گیاه میتواند به میزان ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر رشد داشته باشد. از ویژگیهای منحصر به فرد گیاه این است که مقاوم به هرگونه شرایط دشوار جهت نگهداری است. فصل گلدهی معمولا در آغاز بهار تا فصل سرما می باشد که یک شاخه استوانه ای شکل در گلدان پر از شکوفه های بسیار کوچک و لطیف ظریف می باشد.

گیاه شناسی سانسوریا مدادی

نامهای رایجسانسوریا مدادی و نیزه آفریقایی
بومیآفریقا
خانواده ساکولنت
میزان رشد120 تا 180 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردمقاوم به هرگونه شرایط دشوار
دمای نگهداری 20 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشت پرلیت، خاکبرگ و خاک باغچه ای
انواعاسپاگتی ، اسکای لاین، پاتولا
فصل گلدهی بهار

شرایط نگهداری سانسوریا مدادی

  • نور: با اینکه نور بسیار کم را میتواند تحمل کند اما بهتر است که نور فیلتر شده به دور به دور از تابش مستقیم نور خورشید باشد
  • آبیاری: در شرایط سخت خشکی میتواند زنده بماند اگر چنانچه خاک گلدان بسیار مرطوب باشد باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد برای آبیاری بهتر است که خاک گلدان کاملا خشک شده و به طور استاندارد بایستی که هر هفته آبیاری صورت بگیرد
  • کوددهی: با اینکه اینکه ها می تواند بدون مواد معدنی زنده بماند بهتر است که در فصل های بهار تا پاییز از کود های مایع  البته با دز کم برای تغذیه گیاه استفاده نمود.
  • خاک: برای نگهداری و کشت گیاه بهتر است از خاکهای ماسه ای استفاده کرد. برای کشت و نگهداری از پرلیت، خاکبرگ و خاک باغچه ای هم استفاده میشود.
  • دما: این گیاه به دلیل اینکه در شرایط سخت دمای می تواند دوام بیاورد اما در دمای پایین تر از ۱۰ درجه می تواند آسیب زا برای این گیاه باشد بنابراین دمای مناسب برای این گیاه ۱۰ تا ۳۰ درجه می باشد.
  • رطوبت: سانسوریا مدادی، از مقاومت بالایی برخوردار است. به شرط وجود نور کافی می توان از این گیاه در حمام نیز مراقبت کرد. از آبپاشی و غبارپاشی سانسوریا خودداری کنید زیرا این کار پوسیدگی آن را در پی خواهد داشت.

نحوه ی کشت و تکثیر گیاه سانسوریا مدادی

 تکثیر از طریق بذر و پاجوش و برگ صورت میگیرد که راحت ترین روش تکثیر از طریق پاجوش و برگ می باشد.

زمان تعویض گلدان

 بهترین زمان فصل بهار است.  فصل کشت و تکثیر گیاه به گونه ای است که در همه مواقع می‌توان آن را کشت و تکثیر نمود. اما بهترین موقع فصل بهار است. در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد تا یک  سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

آفت ها و بیماری های گیاه سانسوریا مدادی

  • شته: شته ها منجر به بد شکل و چسبناک شدن برگ ها و ساقه گیاه شده که در نهایت با تغذیه از شیره گیاه باعث ضعف و زردی گیاه می شوند.
  • برای رفع این عارضه توصیه می شود گیاه را با سموم حشره کش نفوذی سم پاشی کنید.
  • چروک شدن برگ ها: تشنگی زیاد و یا گرم بودن بیش از اندازه محل نگهداری منجر به چروک شدن برگ های گیاه می شود.
  • ایجاد لکه های قهوه ای در مرکز گیاه : نور مستقیم خورشید و یا استفاده از مواد براق کننده شیمیایی منجر به ایجاد این مشکل بر روی گیاه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *