معرفی گیاه بنجامین آمستل

بنجامین آمستل یا فیکوس آمریکایی با نام علمی Ficus binnendijkii که در انگلیسی Ficus Amestel King خوانده می شود، از خانواده ی موراسه ها و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری خصوصا اندونزی، فیلیپین و هلند است. این گیاه دارای نامهای دیگری است که عبارتنداز: فیکوس برگ دراز و فیکوس برگ باریک.  بنجامین آمستل در محیط طبیعی خود گاه تا 20 متر هم رشد میکند اما در شرایط نگهداری در منزل 3 الی 4 متر رشد دارد. برخی از گونه های رایج بنجامین عبارتنداز ویندی، ناتاشا، سبزو ابلق که آمستل از همه رایج تر است. این گیاه گل نمیدهد اما دارای شاخه‌های قوسی و برگ‌های  سبز براق و باریک است. طول برگها گاهی به 20 سانتیمتر هم میرسد.

گیاه شناسی بنجامین آمستل

نامهای رایجفیکوس آمریکایی، فیکوس برگ دراز , فیکوس برگ باریک
بومیاندونزی، فیلیپین و هلند
خانواده موراسه
میزان رشداز 4 تا 20 متر
ویژگی های منحصر به فردتصفیه سازی و پاکسازی محیط
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشت پرلیت
انواعویاندی، ناتاشا، سبزو ابلق، بلک
فصل گلدهی فاقد گلدهی

 

شرایط نگهداری بنجامین آمستل

  • نور: این گیاه به نور زیاد و کافی اما غیر مستقیم احتیاج دارد بنابراین بهترین محیط برای نگهداری از آن پنجره های جنوبی هستند . لازم به ذکر است که نور زیاد و مستقیم خورشید منجر به سوختن برگ های گیاه می شود ،همچنین قرار گیری گیاه در محیطی با نور کم مشکلاتی از قبیل ریزش برگ های سبز را برای گیاه به وجود می آورد .
  • آبیاری: میزان آبیاری این گیاه در زمستان و تابستان متفاوت است ولی به طور کلی آبیاری آن باید منظم باشد  .به طور کلی در فصول گرم سال دو بار در هفته و در فصول سرد سال یک بار  در هفته گیاه را آبیاری کنید. توجه داشته باشید که بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گیاه خشک شود و سپس اقدام به آبیاری گیاه کنید.
  • کوددهی: درفصول  رشد( یعنی از فروردین ماه تا اواسط مهر ماه )هر دو هفته یک بار نسبت به کوددهی و تغذیه گیاه خود اقدام کنید . برای این کار میتوانید از کود NPK استفاده کنید . لازم به ذکر است که زیاده روی و یا عدم کوددهی گیاه موجب بروز آسیب  هایی از قبیل :زرد شدن،کاهش و توقف رشد و یا کوچک ماندن برگ ها در گیاه می شوند .
  • خاک: بنجامین آمستل به خامی غنی و سرشار از مواد آلی و مغذی نیازمند است . به طور کلی این گیاه به خاکی سبک نیازمند است تا بتواند  ضمن حفظ رطوبت نسبی آب اضافی را نیز دفع کند .
  • مناسب ترین خاک برای نگهداری از این گیاه ترکیب پیت ماس +پرلیت +خاک باغچه است  است
  • دما: این گیاه می تواند در دمای بین 15 الی 25 درجه رشد کند ولی مناسب ترین دما برای آن دمای 21 الی 25 درجه سانتی گراد است.
  • رطوبت: بنجامین آمستل گیاهی بومی مناطق گرمسیری و مرطوب است  و به همین دلیل نیاز به رطوبت بالایی دارد

نحوه ی کشت و تکثیر بنجامین آمستل

 به 3 روش میتوان گیاه بنجامین آمستل را تکثیر نمود.

تکثیر به روش کاشت مستقیم قلمه در خاک :

برای تکثیر به این روش کافی است در اواخر فصل بهار_اوایل تابستان قلمه ای جوان و سالم را از گیاه مادری جدا کنید . توجه داشته باشید که نوع برش،محل برش و اندازه قلمه در تکثیر به این روش از اهمیت بالایی برخوردار است ،به بیان دیگر شما باید قلمه ای به طول ۱۵ سانتی متر را به صورت مورب از انتها یا قسمت میانی و یا حتی نوک ساقه گیاه جدا کنید .

توجه داشته باشید که قلمه جدا شده حتما باید دارای حدود ۳_۵  برگ باشد. پس از جدا کردن قلمه آن را به مدت چند ساعت در محیطی سایه و خنک قرار دهید تا شیر موجود در آن خارج شود .

پس از خارج شدن شیره گیاه به طور کامل،گیاه را به بستری نیمه  سبک منتقل کنید و سپس روی آن را با کیسه پلاستیکی شفافی بپوشانید ،لازم به ذکر است که هر چند روز یکبار کیسه   را بردارید تا هوای کافی در زیر آن جریان یابد و گیاه نپوسد .

تکثیر از طریق ریشه دار کردن  قلمه در آب:

این روش دقیقا مشابه روش بالایی  است با این تفاوت که بعد از تهیه قلمه باید آن را به درون آب منتقل کنید و پس از ریشه دار شدن آن را به بستر خاک منتقل کنید .

 تکثیر از طریق خوابانیدن هوایی قسمتی از ساقه :

تکثیر به این روش نیازمند مهارت و تجهیزات گلخانه ای است .

زمان تعویض گلدان

 به دلیل رشد کند بنجامین آمستل،این گیاه نیاز به تعویض سالانه ندارد ،البته که در صورت بیرون زدن ریشه های گیاه از انتهای گلدان باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید . به طور کلی توصیه می شود هر دو سال یک بار نسبت به تعویض گلدان گیاه بنجامین آمستل اقدام کنید و گیاه را به گلدانی با یک سایز بزرگ تر منتقل کنید.

آفت ها و بیماری های بنجامین آمستل

  • رنگ پریدگی و وجود لکه های قهوه ای بر روی برگ های گیاه: این عارضه به دلیل هجوم برخی از حشرات است که از بافت گیاه تغذیه می کنند .برای رفع این مشکل توصیه می شود با استفاده از محلول های آفت کش نسبت به از بین بردن آفات گیاه اقدام کنید .
  • وجود لکه های سیاه بر روی برگ های گیاه : وجود این مشکل بر روی برگ های گیاه بیانگر وجود قارچ است ،قارچ ها به دلایل مختلفی از قبیل آبیاری زیاد،تهویه نامناسب ،عدم گردش هوا و … ایجاد می شوند که در نهایت نابودی گیاه را  به دنبال دارد .
  • برای رفع این عارضه توصیه می شود قسمت های مبتلا را هرس کرده و نسبت به سمپاشی گیاه اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *