معرفی فیلودندرون مشکی

فیلودندرون مشکی، یکی از گیاهان بالا رونده و همیشه سبز است که با نام Cardinal، از خانواده آراسه ها، و بومی کلمبیا، آمریکای جنوبی و جنگل های استوایی شناخته میشود. گاهی به این گیاه گوش گرگی هم گفته میشود. فیلودندرون مشکی دارای تقریبا 275 گونه همیشه سبز است که در رنگهای سبز، سفید، قرمز و مشکی دیده میشوند. این گیاه، در خاستگاه خود تا 15 متر هم رشد میکند ولی در منزل در بهترین حالت تا 2 متر رشد میکند. فیلودندرون مشکی، گلدهی ندارد اما برگهای این گیاه در ابتدای رویش به رنگ قرمز شرابی هستند که با بالغ شدن به رنگ سبز تیره و سپس به رنگ سیاه در می آیند.

گیاه شناسی فیلودندرون مشکی

  نامهای رایجگوش گرگی و فیلودندرون مشکی
بومیکلمبیا، آمریکای جنوبی و جنگل های استوایی
خانواده آراسه ها
میزان رشد2 متر
ویژگی های منحصر به فردبالا رونده و همیشه سبز
دمای نگهداری 20 الی 27 درجه سانتی گراد
بستر کشت پرلیت، کمپوست و خاک لوم
انواع275 گونه
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری فیلودندرون مشکی

  • نور: این گیاه به نوربالا و غیر مستقیم خورشید نیازمند است.
  • آبیاری: حتما اجازه دهید تا بین دو آبیاری سطح خاک به عمق 2 الی 3 سانتی متر خشک شود و سپس اقدام به آبیاری مجدد گیاه کنید. توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد منجر به پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود.
  • کوددهی: برای تقویت خاک و رشد بهتر گیاه،  هر 2 یا 3 هفته یکبار با استفاده از کود سه بیست،کلسیم و منیزیم  گیاه تغذیه شود.
  • خاک: بهترین خاک برای نگهداری از این گیاه ترکیبی از پرلیت، کمپوست و خاک لوم.
  • دما: دمای 20 الی 27 درجه سانتی گراد مناسب ترین دما برای نگهداری از فیلودندرون مشکی است.
  • رطوبت: با توجه به خاستگاه اصلی این گیاه یعنی جنگل های استوایی که هر ساله شاهد بارندگی فراوان است، این گیاه نیز نیازمند رطوبت زیادی است.

نحوه ی کشت و تکثیر فیلودندرون مشکی

 برای تکثیر این گیاه می توانید به دو روش جداکردن پاجوش و یا کاشت بذر اقدام کنید ،البته که کاشت بذر این گیاه نیازمند شرایط گلخانه ای است.

برای تکثیر به روش پاجوش کافی است گیاه را از خاک درآورده و بدون آسیب به ریشه ها و ساقه مادر ،آن را جدا کرده و به گلدانی جدید منتقل کنید.

زمان تعویض گلدان

با توجه به رشد کند این گیاه پس از مشاهده ریشه ها از انتهای گلدان در جهت تعویض آن اقدام کنید و گیاه را به گلدانی با حداقل دو سایز بزرگ تر منتقل کنید.

آفت ها وبیماریهای فیلودندرون مشکی

  • ایجاد لکه های زرد و قهوه ای بر روی گیاه: در صورتی که شاهد لکه های قهوه ای با هاله های زرد بر روی بر روی گیاه بودید نشان دهنده بیماری های باکتریال یا اسپور قارچ است .در این صورت گیاه را از سایر گیاهان جدا کرده و برگ های آسیب دیده را جدا کنید .
  • شپشک آرد آلود: این آفت باعث ایجاد توده های پنبه ای شکل سفید رنگ و زخم مانند بر روی برگ های گیاه می شود. برای رفع این عارضه می توان از محلول آب و صابون بر روی برگ های گیاه اسپری کرد، در صورتی که تعداد آفات موجود در گیاه زیاد بودند، از سموم حشره کش نفوذی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *