معرفی کردلین

کردلین یکی از گیاهان آپارتمانی رنگارنگ است که میتواند گزینه ی خوبی برای هدیه دادن باشد. کردلین با نام علمی cordyline terminialis از خانواده ی لیلیاسه ها است که در انگلیسی به آن flaming dragon tree میگویند و بومی شرق آسیاست. هم چنین به نامهای دیگری نیز خوانده میشود که اژدهای آتشین، پالم و یا گوپال از جمله ی آنهاست. کردلین چندی گونه دارد، که در رنگهای مختلفی دیده میشوند. این گونه ها عبارتند از  کردلین روبرا، کردلین استرالیس، استریکتا، ترمینالیس، Cordyline indivisa

Cordyline manners-suttoniae، Cordyline fruticosa، Cordyline obtecta و fruticose.

ویژگی منحصر به فرد کردلین این است که همیشه سبز است و هم درگلدان و هم در فضای بیرون میتوان از آن نگهداری کرد. : معمولا در فصل بهار گل میدهد و در شرایط مناسب می تواند تا ارتفاع یک متر در فضای بیرون از منزل رشد کند.

گیاه شناسی کردلین

  نامهای رایجاژدهای آتشین ،پالم و یا گوپال
بومیشرق آسیا
خانواده لیلیاسه ها
میزان رشدیک متر
ویژگی های منحصر به فردنگهداری در فضای داخل وبیرون ساختمان
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه ی سانتیگراد
بستر کشت خاک سبک با زهکشی بالا
انواعکردلین روبرا، کردلین استرالیس، استریکتا، ترمینالیس، fruticosa
فصل گلدهی فصل بهار

شرایط نگهداری کردلین

  • نور: کردلین از نور مستقیم خورشید بیزار است و در صورت قرارگیری در محیطی با نور مستقیم و زیاد از بین خواهد رفت.
  • آبیاری: برای آبیاری این گیاه اجازه دهید تا سطح رویی خاک خشک  شود و سپس اقدام به آبیاری کنید،البته توجه داشته باشید که در فصول گرم سال فواصل بین دو آبیاری را کاهش دهید زیرا هر چه محیط گرم تر باشد گیاه نیاز به آب بیشتری دارد .
  • کوددهی: در صورتی که می خواهید گیاهی شاداب تر با رشد بیشتر داشته باشید می توانید از کود های تقویت کننده گیاهان آپارتمانی استفاده کنید .
  • توجه داشته باشید که بهترین زمان برای کوددهی این گیاه فصول رشد یعنی اردیبهشت تا آبان است که باید به صورت هر دو هفته یک بار صورت گیرد .
  • خاک: این گیاه به خاکی سبک با زهکشی بالا نیازمند است و تحت هیچ شرایطی خاکی که سنگین باشد و آن را در شرایط غرقاب قرار دهد نمی پسندد.
  • دما: بهترین دمای نگهداری گیاه 20 تا 25 درجه سانتی گراد است.
  • رطوبت: این گیاه به رطوبت نسبی احتیاج دارد به همین منظور میتوان آنرا در مکانی که رطوبت بالایی دارد نگهداری کرد. کردلین در زمره گیاهانی است که به رطوبت بالا علاقه مند است به عبارت دیگر این گیاه نیازمند رطوبت 70 الی 90 درصد است.

نحوه ی کشت و تکثیر کردلین

برای تکثیر این گیاه می توانید به سه روش پاجوش،قلمه ساقه و کاشت بذر عمل کنید.

تکثیر به روش پاجوش :

این گیاه به علت داشتن ریزوم در ریشه پس از گذشت مدتی رشد خوبی داشته و شروع به تولید پاجوش می کند که شما می توانید به راحتی پاجوش های مذکور را از گیاه مادری جدا کنید و در گلدان جدید بگذارید .

تکثیر به روش قلمه ساقه :

برای تکثیر به این روش شما می توانید یک ساقه شاداب و جوان را انتخاب کرده و با تیغ یا کاتر استریل شده آن را از زیر محل رویش برگ جدا کنید .سپس انتهای قلمه ها را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و آن را در خاکی سبک قرار دهید تا شروع به ریشه دهی کند .

توجه داشته باشید محل قرارگیری قلمه ها باید دارای رطوبت بالایی باشد ،پس از گذشت 2 الی 3 هفته گیاه شما شروع به ریشه دهی خواهد کرد،پس از اینکه طول ریشه ها به 2 الی 3 سانتی متر رسید آن را به بستر اصلی با خاکی سبک منتقل کنید .

تکثیر به روش کاشت بذر :

برای تکثیر از طریق این روش باید در اواخر تابستان و یا اوایل بهار اقدام کنید ،به این شکل که بذر ها را بر روی  بستری با ترکیب پیت ماس و پرلیت قرار دهید و سپس روی آن را با خاک کمپوست بپوشانید .

پس از کاشت بذر ها آن ها را با آبپاش آبیاری کنید و گلدان را به محلی با نور متوسط قرار دهید . هنگامی که جوانه ها بین 8 الی 10 سانتی متر رشد کردند آن ها را به گلدان اصلی منتقل کنید .

زمان تعویض گلدان

در صورت که شاهد بیرون زدگی ریشه و یا بی حالی برگ های گیاه بودید نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید .به طور کلی بهترین زمان برای تعویض گلدان این گیاه هر دو،سه سال یک بار است .

آفت ها وبیماریهای کردلین

  • چروک شدن برگ های کردلین: در صورتی که دمای محیط نگهداری به بیش از 24 درجه سانتی گراد برسد و گیاه رطوبت مورد نیاز خود را دریافت نکند ،برگ های آن چروک شده و خشک می شود .
  • کم رنگ و زرد شدن برگ های کردلین: این مشکل به دلایل مختلفی مانند کمبود نور و یا وجود آفات بر روی گیاه ایجاد می شود .برای رفع این عارضه باید علت را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید در جهت رفع آن اقدام کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *