معرفی شمشاد طلایی

شمشاد طلایی با نام علمی euonymus japonicus جزو خانواده celastraceae به شمار میرود. این گیاه که بومی کشور چین، ژاپن و کره است، در ایران نیز به شکل گسترده ای نگهداری میشود. چندین نام دیگر برای گیاه ذکر شده است که دوک ژاپنی و دوک همیشه سبز از رایجترین آنهاست. شمشادها  این گیاه بیش از 170 گونه دارد از جمله شمشاد جنگلی، شمشاد رونده، شمشاد ژاپنی وشمشاد هه بی از معروفترین آنهاست. یکی از اصلی ترین خواص این گیاه  خاصیت تصفیه کنندگی هوا است؛ همچنین عصاره ی شمشاد برای درمان عفونت های مجاری، صرع، نقرس، رماتیسم و… مورد استفاده قرار می گیرد. مقاوت گیاه و نسبت به هر آب و هوایی سازگار است. شمشاد تا 4 متر هم میتواند رشد کند و فاقد گلدهی است. بدلیل مقاومت بالای آن در زیباسازی فضاهای سبز بسیار کاربرد دارد.

گیاه شناسی شمشاد طلایی

نامهای رایجشمشاد طلایی، دوک ژاپنی، دوک همیشه سبز،
بومیچین، ژاپن و کره
خانواده celastraceae
میزان رشد4 متر
ویژگی های منحصر به فردتصفیه کنندگی هوا
دمای نگهداری تحمل دمای زیر صفر تا 40 درجه
بستر کشت ماسه و خاک باغچه
انواعشمشاد جنگلی ، شمشاد رونده، شمشاد ژاپنی، شمشاد هه بی،
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری شمشاد طلایی

 • نور: شمشاد به دلیل توقع کمی که دارد در نور زیاد و حتی سایه نیز رشد می کند؛ اما برای اینکه ایده آل ترین رشد را تجربه کند بهتر است در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گیرد زیرا اگر طولانی مدت در سایه قرار گیرد برگ ها رنگ طلایی خود را از دست می دهند.
 • آبیاری: این گیاه علاوه بر دما و نور غیر عادی،  کمبود آب را نیز به خوبی تحمل می کند. شمشاد را زمانی آبیاری کنید که به طور کلی خاک خشک شده باشد.
 • نیاز آبی شمشاد طلایی در فصول مختلف متفاوت است. با توجه به اینکه با کاهش دما خاک دیرتر خشک می شود در فصل زمستان باید میزان آبیاری را کمتر کنید.
 • کوددهی: جهت افزایش طراوت و شادابی شمشاد طلایی می توان با استفاده از کود هایی با ازت بالا آن را تغذیه کرد. به هیچ وجه در این زمینه زیاده روی نکنید چرا که عواقب خوبی برای شمشاد به همراه نخواهد داشت.
 • خاک: این گیاه توانایی رشد در هر نوع خاکی را دارد تنها نکته ای که باید آن را رعایت کنید اطمینان از زهکشی خاک است.
 • اگر مبتدی هستید و نمی دانید از چه خاکی استفاده کنید که از زهکشی خوبی برخوردار باشد پیشنهاد ما استفاده از ماسه و خاک باغچه است.
 • دما: این گیاه نسبت به دما حساسیت زیادی ندارد، به همین دلیل به وفور در فضای بیرون از منزل باغ ها و پارک ها از آن استفاده می کنند. شمشاد طلایی توانایی تحمل سرمای زمستان را دارد.
 • رطوبت: این گیاه رطوبت را دوست دارد.

نحوه ی کشت و تکثیر شمشاد طلایی

تکثیر از این طریق معمولا با استفاده از ساقه های نرم و نیمه چوبی صورت می گیرد. ساقه هایی که رشد افقی دارند درصد ریشه زایی بهتری خواهند داشت به همین دلیل توصیه می کنیم از این دسته برای تکثیر استفاده کنید.

ابتدا شمشاد طلایی را به خوبی آبیاری کنید سپس با استفاده از یک چاقوی تیز و استریل شده ساقه را به صورت مورب برش  زده و انتهای آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. در پایان قلمه ی خود را در بستری مناسب قرار داده و با یک نایلون شفاف همراه با چند سوراخ روی گلدان را بپوشانید. بعد از اینکه روند ریشه زایی به خوبی انجام شد نایلون را برداشته و گیاه خود را به محل مد نظرتان منتقل کنید.

بعد از برش ساقه ی مد نظرتان برگ های قسمت پایینی آن را جدا کرده و دور بریزید. حدود 2 الی 3 برگ برای آن کافیست. با این کار قلمه اکثر انرژی خود را صرف ریشه می کند و  درصد موفقیت تکثیر افزایش می یابد.

تکثیر به روش کاشت بذر:

برای این کار ابتدا بذرها را در مقداری آب ولرم بخیسانید سپس در بستری مناسب بکارید. پوشاندن روی گلدان با استفاده از یک نایلون شفاف با چند سوراخ موجب حفظ رطوبت می شود. بعد از مشاهده ی جوانه ها نایلون را از روی گلدان بردارید.

زمان تعویض گلدان

 از اردیبهشت تا اوایل  تیر ماه زمان تکثیر شمشاد طلایی است و همین زمان میتوان نسبت به تعویض خاک و گلدان گیاه اقدام نمود.

آفت ها وبیماریهای شمشاد طلایی

 • شمشاد طلایی  گیاه سازگار و مقاوم است اما مانند بسیاری از گیاهان گاهی با مشکلاتی روبه رو می شود در ادامه چند مورد از مهم ترین بیماری هایی که این گیاه را تهدید می کنند را مورد بررسی قرار می دهیم.
 • ریزش برگ ها: هوای خیلی گرم و خشکی بیش از حد این مشکل را به همراه خواهد داشت. در صورتی که به موقع به شمشاد رسیدگی نکنید گیاهتان را از دست خواهید  داد.
 • سفیدک: این آفت رنگ پریدگی برگ ها را در پی دارد. اگر به موقع با آن مقابله نکنید به سرعت تمام نقاط شمشاد طلایی را فرا می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *