معرفی سانسوریا شمشیری ابلق

گیاه سانسوریا برگ شمشیری یکی از رایج‌ترین انواع سانسوریا است که با برگ‌های بلند و محکم خود که مانند شمشیر به نظر می‌رسد، شناخته می‌شود. این گیاه در دو نوع سبز و ابلق وجود دارد. نوع ابلق آن بسیار محبوب و پرطرفدار است. گیاه سانسوریا ابلق دارای برگ‌های سبز تیره با لبه‌ی زرد طلایی است. این گیاه اکثرا تا حدود 90 سانتی‌متر رشد می‌کند و عرض برگ‌های آن می‌تواند تا 6 سانتی‌متر برسد. سانسوریا برگ شمشیری با نام علمی Sansevieria Trifasciata از خانواده ی Liliaceae به حساب می آید. این گیاه که بومی بومی قاره آفریقا و آسیاست با نامهای دیگری نیز خوانده میشود مانند زبان مار و زبان مادر شوهر. سانسوریا بیش از 70 گونه اصلی دارد که بسیار مقاوم و درسمزدایی و پاک کردن هوا نقش بسزایی دارند.

گیاه شناسی سانسوریا شمشیری ابلق

نامهای رایجزبان مار و زبان مادر شوهر
بومیقاره آفریقا و آسیا
خانواده Liliaceae
میزان رشد90 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردسمزدایی و پاک کردن هوا
دمای نگهداری 20 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشت پرلیت ، پیت ماس، خاک برگ پوست بادام تفاله چای و پوشال برنج
انواعسبز تیره تا طوسی-سبز و طلایی
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری سانسوریا شمشیری ابلق

  • نور: با اینکه این گیاه محیط بسیار پرنور و سایه می تواند رشد کند اما باید از تابش خورشید به دور باشد
  • آبیاری: آبیاری این گیاه نباید بیش از حد باشد در فصل فصل ها حداقل حداقل یک بار در چهار ده روز آبیاری برای این گیاه کفایت می کند
  • کوددهی: برای کوددهی هر یک ماه یکبار میتوان به  گیاه  کود داد البته باید در زیاده روی در کود دهی اجتناب کرد.
  • خاک: در شرایط کشت و نگهداری گلخانه ای از پرلیت ، پیت ماس، خاک برگ پوست بادام تفاله چای و پوشال برنج و در منزل میتوان از خاک باغچه جهت نگهداری آن استفاده کرد.
  • دما: دمای متعادل برای نگهداری این گیاه بین ۱۵ تا ۳۰ درجه می باشد.
  • رطوبت: سانسوریا ابلق از مقاومت بالایی برخوردار است. به شرط وجود نور کافی می توان از این گیاه در حمام نیز مراقبت کرد. از آبپاشی و غبارپاشی سانسوریا خودداری کنید زیرا این کار پوسیدگی آن را در پی خواهد داشت.

زمان تعویض گلدان

 در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد.

نحوه کشت و تکثیر گیاه سانسوریا شمشیری ابلق

برای تکثیر این گیاه زیبا می توان از طریق قلمه زنی و تقسیم بوته اقدام کرد. در ادامه این دو روش را با هم بررسی خواهیم کرد.

تکثیر به روش قلمه زنی:

برای تکثیر به این روش ابتدا یک برگ بالغ، سالم و عاری از هر گونه آلودگی را انتخاب کرده سپس به کمک چاقوی تیز و استریل شده آن را از گیاه مادر جدا کنید. در نهایت قلمه را به قطعات 7-10 سانتی تقسیم و انتهای آن ها را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.  حتما قلمه را در بستری حاوی شن درشت و پیت خزه اسفاگنوم بکارید. برای حفظ رطوبت خاک با  استفاده از یک نایلون شفاف که دارای چند سوراخ است روی گلدان را پوشانده و آن را در محلی با دمای بین 20 الی 25 درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از اتمام روند ریشه زایی پلاستیک را از روی آن بردارید.

تکثیر با استفاده از تقسیم بوته:

بهترین زمان برای تکثیر به این روش از اوایل خرداد تا اواسط تابستان می باشد. اولین مرحله برای این کار بیرون آوردن سانسوریا از درون گلدان است. گیاه مورد نظر باید پاجوش هایی به اندازه 20 سانتی متر داشته باشد. ابتدا پاجوش ها را با دقت جدا کرده و در بستری که دارای کمپوست است بکارید. در نهایت گیاه خود را در محیطی با دما و نور مناسب قرار دهید. ناگفته نماند پاجوش های جدید سانسوریا شمشیری ابلق دور طلایی ندارند.  برای تغییر رنگ برگ ها زمان لازم است.

آفت ها و بیماری های گیاه سانسوریا شمشیری ابلق

  • شته: شته ها منجر به بد شکل و چسبناک شدن برگ ها و ساقه گیاه شده که در نهایت با تغذیه از شیره گیاه باعث ضعف و زردی گیاه می شوند. برای رفع این عارضه توصیه می شود گیاه را با سموم حشره کش نفوذی سم پاشی کنید .
  • چروک شدن برگ ها: تشنگی زیاد و یا گرم بودن بیش از اندازه محل نگهداری منجر به چروک شدن برگ های گیاه می شود .
  • ایجاد لکه های قهوه ای در مرکز گیاه: نور مستقیم خورشید و یا استفاده از مواد براق کننده شیمیایی منجر به ایجاد این مشکل بر روی گیاه می شود.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *