معرفی فیلودندرون بیرکین

فیلودندرون بیرکین به عنوان یک جهش خود به خودی از فیلودندرون روخو (Philodendron Rojo congo ) به وجود آمده است. فیلودندرون بیرکین با نام علمی Philodendron Birkin از خانواده آراسه آ  بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است. فیلودندرون ها به دودسته رونده و غیر رونده تقسیم شده و 400 گونه دارد این گیاه از نوع رونده است. تا 90 سانتیمتر میتواند رشد کند و تنوع آن ناپایدار است و با گذشت زمان می تواند برگی را تولید کند که شبیه گیاه مادرش فیلودندرون روخو کنگو است. فیلودندرون بیرکین گلدهی ندارد اما دارای برگهای بزرگ و سبز تیره است که دارای لکه‌های سفید خامه‌ای است ودرطول سال متغیر میباشد.

گیاه شناسی فیلودندرون بیرکین

  نامهای رایجفیلودندرون بیرکین
بومیآمریکای جنوبی و مرکزی
خانواده آراسه آ
میزان رشد90 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردناپایداری تنوع در طول رشد
دمای نگهداری 20 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشت پیت ماس + خاک باغچه + شن و یا پیت ماس + پرلیت
انواع400 گونه دارد
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری فیلودندرون بیرکین

  • نور: این گیاه به نور متوسط و غیر مستقیم خورشید نیازمند است،توجه داشته باشید در صورتی که شاهد زرد شدن ناگهانی برگ های گیاه خود بودید سریعا نسبت به تعویض محل نگهداری آن اقدام کنید زیرا نور بیش از اندازه باعث ایجاد این مشکل در برکین می شود .
  • آبیاری: حتما اجازه دهید تا بین دو آبیاری سطح خاک به عمق 2 الی 3 سانتی متر خشک شود و سپس اقدام به آبیاری مجدد گیاه کنید .
  • کوددهی: به منظور رشد بهتر گیاه توصیه می شود هر دو هفته یک بار با استفاده از کود سه بیست،کلسیم و منیزیم گیاه را تغذیه کنید. عدم کوددهی و تغذیه گیاه منجر به ایجاد مشکلاتی از قبیل رشد کند برگ ها و رنگ پریدگی برگ ها در فیلودندرون می شود.
  • خاک: این گیاه به خاک سبک با زهکشی بالا نیازمند است تا در هنگام آبیاری آب به مدت طولانی در خاک باقی نماند و منجر به پوسیدگی ریشه ها نشود .
  • مناسب ترین بستر برای نگهداری از این گیاه ترکیبی از پیت ماس + خاک باغچه + شن و یا پیت ماس + پرلیت است .
  • دما: دمای 20 الی 27 درجه سانتی گراد مناسب ترین دما برای نگهداری از فیلودندرون برکین است .
  • رطوبت: با توجه به خاستگاه اصلی این گیاه یعنی جنگل های استوایی برزیل که هر ساله شاهد بارندگی فراوان است ،این گیاه نیز نیازمند رطوبت زیادی است.

نحوه ی کشت و تکثیر فیلودندرون بیرکین

 برای تکثیر این گیاه می توانید به دو روش جداکردن پاجوش و یا کاشت بذر اقدام کنید ،البته که کاشت بذر این گیاه نیازمند شرایط گلخانه ای است .

برای تکثیر به روش پاجوش کافی است گیاه را از خاک درآورده و بدون آسیب به ریشه ها و ساقه مادر ،آن را جدا کرده و به گلدانی جدید منتقل کنید.

زمان تعویض گلدان

 با توجه به رشد سریع این گیاه پس از مشاهده ریشه ها از انتهای گلدان در جهت تعویض آن اقدام کنید و گیاه را به گلدانی با حداقل دو سایز بزرگ تر منتقل کنید

آفت ها وبیماریهای فیلودندرون بیرکین

  • زانتوموناس(Xanthomonas) : می تواند باعث ایجاد لکه های باکتریایی روی برگ شود و در نتیجه لکه های تیره و مرطوب با هاله های زرد روی برگ ها ایجاد می شود.
  • بیماری آتشک: می تواند باعث سوختگی باکتریایی شود که باعث به انتشار سریع لکه های تیره کوچک روی برگ ها می شود . در صورت عدم درمان این بیماری برگ ها به سرعت می ریزند و می میرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *