معرفی کالادیوم

کالادیوم به قدری زیبا و منحصر به فرد است که هیچ گیاهی  قادر به رقابت با آن از لحاظ ترکیب رنگ نیست. نوع وحشی آن تا 90 سانتیمتر میتواند رشد کند.این گیاه با نام علمی bicolor از خانواده Araceae به شمار میرود. خاستگاه اصلی کالادیوم به برزیل برمیگردد. کالادیوم چند نوع رایج دارد که از جمله ی آنها که کالادیوم هامبولتی و کالادیوم بیکالر از معروفترین آنهاست. این گیاه گل دهی ندارد اما برگهای زیبایش بسیار خیره کننده است. نکته ی مهم:  برگ های کالادیوم مینیاتوری برای انسان و حیوان سمی است و در صورت استفاده باعث بروز مسمویت و یا بیماری می شود.

گیاه شناسی کالادیوم

  نامهای رایجفیل گوش
بومیبرزیل
خانواده Araceae
میزان رشد90 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردترکیب رنگ بالا
دمای نگهداری 20 الی 25 درجه ساتیگراد
بستر کشت ترکیب پرلیت+پیت ماس و خاک باغچه
انواعکالادیوم هامبولتی و کالادیوم بیکالر
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری کالادیوم

  • نور: این گیاه برای رشد ایده آل به 6 الی 8 ساعت نور زیاد و فیلتر شده نیاز دارد . کالادیوم از جمله گیاهان مقاوم است ولی ممکن است به نور مستقیم و زیاد خورشید در طولانی مدت حساسیت نشان دهد.نور بیش از اندازه خورشید سبب پژمردگی و چروک شدن برگ های کالادیوم می شود. گیاه کالادیوم مینیاتوری حتی در محیطی با نور ملایم نیز به خوبی رشد می کند. مقاومت این گیاه به قدری است که اگر در خانه نور کافی ندارید می توانید از نور های مصنوعی مخصوص رشد گیاه برای آن استفاده کنید.
  • آبیاری: کالادیوم از جمله گیاهان علاقه مند به آب است به طوری که توصیه می شود پس از خشک شدن سطح رویی خاک اقدام به آبیاری مجدد آن کنید .میزان آب مورد نیاز این گیاه در فصل تابستان بیشتر از فصل زمستان است، به بیان دیگر توصیه می شود در صورت مطلوب بودن شرایط محیطی در فصل تابستان  هفته ای 2 الی 3 بار و در فصل زمستان هفته ای یک مرتبه به آبیاری این گیاه بپردازید.
  • کوددهی: به منظور رشد بهتر و تضمین سلامت گیاه توصیه می شود در فواصل رشد هر دو الی سه هفته یک بار با استفاده از کود های کریستالین و یا کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی نسبت به تغذیه گیاه اقدام کنید . همچنین برای جذب بیشتر مواد معدنی می توانید هر سه ماه یک بار گیاه را با استفاده از هیومیک اسید تغذیه کنید.
  • خاک: ایده آل ترین خاک برای این گیاه ،خاکی با درصد اسیدی کم است .به این منظور توصیه می شود از ترکیب پرلیت+پیت ماس و خاک باغچه برای بستر این گیاه استفاده کنید.
  • دما: مناسب ترین دما برای رشد این گیاه در فصول تابستان 20 الی 25 درجه سانتی گراد و در فصول پاییز و زمستان 14 الی 16 درجه سانتی گراد است.
  • رطوبت: رطوبت یکی از عوامل مهم و حیاتی است که در رشد گیاه کالادیوم تاثیر بسیار چشمگیر و مستقیمی دارد. برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه کالادیوم می توانید از بخار سرد و یا روش جزیره استفاده کنید.

نحوه ی کشت و تکثیر کالادیوم

 تکثیر این گیاه از طریق  کاشت غده و تقسیم بوته امکان پذیر است که در ادامه به بررسی هر یک از روش های مذکور می پردازیم:

تکثیر گیاه به روش کاشت غده:

برای تکثیر به روش کاشت غده کافی است در اوایل بهار غده های جوان را از کنار پایه مادری جدا کنید و سپس هر یک از آن ها را به صورت جداگانه در گلدانی حاوی کمپوست با پایه پیت ماس بکارید .

پس از کاشت غده ها گیاه را به محیطی با دمای 24 درجه سانتی گراد منتقل کنید و زمانی که رشد و نمو گیاه آغاز شد،دمای محیط را به 20 درجه سانتی گراد کاهش دهید .

لازم به ذکر است که در ابتدای کاشت غده ها نیاز آبی این گیاه کم است و به مرور زمانی که جوانه ها رشد کردند ،میزان آبیاری را افزایش دهید .

تکثیر به روش تقسیم بوته:

روش دیگری که به واسطه آن می توانید اقدام به تکثیر کالادیوم مینیاتوری کنید ،تقسیم بوته است که برای انجام آن کافی است در فصل بهار و تابستان ،انشعابات شاقه را با قسمتی از ریشه جدا کنید و سپس آن را در بستری با خاک سبک بکارید.

زمان تعویض گلدان

در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد.

آفت ها و بیماری های کالادیوم

  • شته: شته ها منجر به بد شکل و چسبناک شدن برگ ها و ساقه گیاه شده که در نهایت با تغذیه از شیره گیاه باعث ضعف و زردی گیاه می شوند.
  • برای رفع این عارضه توصیه می شود گیاه را با سموم حشره کش نفوذی سم پاشی کنید.
  • چروک شدن برگ ها: تشنگی زیاد و یا گرم بودن بیش از اندازه محل نگهداری منجر به چروک شدن برگ های گیاه می شود.
  • ایجاد لکه های قهوه ای در مرکز گیاه: نور مستقیم خورشید و یا استفاده از مواد براق کننده شیمیایی منجر به ایجاد این مشکل بر روی گیاه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *