معرفی قاشقی شرابی

گیاه قاشقی شرابی یکی از گونه های خانواده Piperaceae است که نام علمی آن Peperomia magnoliiaefolia و بومی کشور برزیل جنگل های آمازون و آمریکای جنوبی میباشد. قاشقی مشکی گیاهی همیشه سبز با برگ هایی گوشتی و جثه ای کوچک است که در صورت فراهم کردن شرایط مطلوب شاهد گل دهی گیاه نیز خواهید بود. همچنین با نامهای قاشقی لب ماتیکی و قاشقی مشکی نیز خوانده میشود.

گیاه شناسی قاشقی شرابی

نامهای رایجشرابی
بومیکشور برزیل جنگل های آمازون و آمریکای جنوبی
خانواده Piperaceae
میزان رشد30 تا 60 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردرشد در مکانهای کم نور و سایه
دمای نگهداری 20 تا 30 درجه سانتیگراد
بستر کشت ماسه سرند شده پیت ماس خاک باغچه ای و خاک برگ
انواعآرگریا کاپراتا اپتوسیفولیااسکندنس نیوالیس
فصل گلدهی بهار و تابستان

شرایط نگهداری قاشقی شرابی

  • نور: این گیاه در نور های خیلی کم هم رشد میکند نور مستقیم خورشید به این گیاه باعث مرگ آن می شود.
  • آبیاری: این گیاه به آبیاری فراوان نیاز ندارد بنابراین در زمستان هر دو هفته یکبار میتوان به گیاه آب داد و در تابستان هم هم در هفته دو بار می توان آبیاری نمود.
  • کوددهی: از کودهای آهن  دارمی توان برای کوتاهی استفاده کرد اما در فصل های سرد نیاز به کوددهی نیست.
  • خاک: خاک مناسب برای این گیاه ماسه سرند شده پیت ماس خاک باغچه ای و خاک برگ سبک است اما برای تکثیر می توان از پرلیت شکری رطوبت داده شده و ماسه سرند شده استفاده کرد.
  • دما: این گیاه در برابر سرما تحمل زیادی ندارد بنابراین بایستی که دمای مناسبی بین 20 تا 30 درجه را برای رشد گیاه انتخاب نمود.

نحوه ی تکثیر و کشت قاشقی شرابی

 گیاه قاشقی به دو روش قلمه ساقه و برگ تکثیر میشود.

تکثیر به روش برگ یک برگ را از گیاه باید جدا کرد سپس به هر حالتی میتوان در بستر مناسب کشت نمود.

تکثیر به روش قلمه زنی : تهیه قلمه:

 قلمه های دو بندی یعنی دو سه و چهار برگی باید از گیاه مادری گرفته میشود.

 نکته مهم : روی گلدان های پرشده هیچ سایه اندازی صورت نمیگیرد.

 بستر کشت: ترکیب ۵۰ درصد پرلیت شکری رطوبت داده شده و ۵۰ درصد ماسه سرند شده. بعد از گذشت یکماه قلمه های کشت شده نشان از ریشه دار شدن دارد.

تعویض گلدان

 به دلیل داشتن ریشه ای ضعیف و سطحی، گلدان کوچک را ترجیح می‌دهد اما بهتر است هر 2 یا 3 سال یکبار برای تعویض گلدان اقدام کنید. برای داشتن گیاهی سالم و سرحال بهتر است ماهی یکبار سطح خاک را کمی خراش دهید تا هوا به داخل خاک نفوذ کند، توجه کنید که با اینکار به ریشه ها آسیبی وارد نشود.

آفت ها و بیماری های گیاه قاشقی شرابی

  • وجود لکه های سیاه بر روی برگ ها : در صورت مشاهده این عارضه برروی برگ ها، گیاه شما در معرض حمله آفات قرار گرفته است که برای رفع آن توصیه می شود سطح برگ گیاهان را با مخلوط آب و صابون بشویید .
  • نازک شدن برگ ها: کمبود مواد مغذی و یا عدم دریافت نور کافی باعث ایجاد این مشکل برای گیاهان تان می شود،در صورت بروز این مشکل پس از چک کردن شرایط محیطی ،در صدد رفع آن اقدام کنید.
  • پوسیدگی ریشه: آبیاری بیش از حد باعث ایجاد این عارضه در گیاه است ،در صورتی که پوسیدگی عمقی نیست میزان آبیاری را کاهش دهید و از زهکشی های انتهای گلدان اطمینان حاصل کنید .
  • وجود توده های پنیه ای شکل بر روی گیاه: علت این عارضه را می توان شپشک آرد آلود دانست که در صورت آلوده شدن گیاه به آن توصیه می شود ابتدا برگ های گیاه را با الکل و پنبه تمیز کنید و سپس از سم کونفیدور یا کلروپیرفوس استفاده کنید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *