معرفی سانسوریا گلد فلیم

سانسوریا گلدفلیم یا گلدن فلیم همانند دیگر اعضای این خانواده بومی مناطق گرمسیری آفریقا مثل کنیا، آنگولا و نامبیا هستند. این گیاه گازهای سمی موجود در هوا از جمله فرمالدهید، اکسید نیتروژن، زایلین و تولوئن را تصفیه می کند و حتی در طول شب تولید اکسیژن خواهد کرد. بنابراین مناسب ترین گزینه برای اتاق خواب شما می باشد.

سانسوریا گلدفلیم با نام علمی Sansevieria trifaseiata از خانواده Liliaceae بوده که زادگاه آن آفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا میباشد. سانسوریا 70 گونه دارد که  رنگ آن‌ها از سبز تیره تا طوسی-سبز و طلایی است. سانسوریا گلدفلیم تا 45 سانتیمتر و در شرایط عالی میتواند تا یک متر هم رشد کند.

گیاه شناسی سانسوریا گلد فلیم

نامهای رایجسانسوریا گلدفلیم
بومیآفریقا، ماداگاسکار و جنوب آسیا
خانواده Liliaceae
میزان رشد45 سانتیمتر تا 1 متر
ویژگی های منحصر به فردپاکسازی محیط
دمای نگهداری 20 تا 30 درجه سانتیگراد
بستر کشت خاک رس، ماسه، خاک برگ ، کود دامی
انواعسانسوریا ابلق، سانسوریا مهتابی، سانسوریا پا کوتاه، سانسوریا لوله ای، سانسوریا سبز
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری سانسوریا گلد فلیم

  • نور: سانسوریا گلد فلیم برای داشتن رشد مناسب به نور غیر مستقیم و متوسط روبه بالا نیاز دارد. بهترین مکان برای نگهداری از سانسوریا گلد فلیم مجاور پنجره ی جنوبی و یا غربی است. از گذاشتن این گیاه زیر نور مستقیم و شدید خورشید خودداری کنید چرا که این شرایط موجب سوختگی برگ های گیاه خواهد شد. در صورتی که نور دریافتی این گیاه کافی نباشد پس از مدتی رنگ برگ هایش تغییر کرده و زیبایی خود را از دست می دهد.
  • ابیاری: به طور کلی گیاهانی با ساقه های گوشتی، نیاز آبی کمتری نسبت به سایر گیاهان دارند. سانسوریا نیز از این قضیه مستثنی نیست. در فصل بهار و تابستان یک بار در هفته و در فصول سرد هر دو هفته یک بار گیاه خود را آبیاری کنید.
  • کوددهی: واد مغذی موجود در خاک گلدان برای رشد سانسوریا کافی است البته برای داشتن ایده آل ترین رشد می توانید در فصل بهار و تابستان گیاه خود را با استفاده از کود مایع فرمول یک 10-10-10 تغذیه کنید. استفاده از کود گیاهان آپارتمانی نیز گزینه ی مناسبی است. از کوددهی به این گیاه در فصول سرد بپرهیزید چرا که سانسوریا در این زمان نیاز چندانی به مواد مغذی ندارد.
  • خاک: سانسوریا در خاک نسبتا سنگین و زهکشی شده به خوبی رشد خواهد کرد. برای اینکه این شرایط را برایش فراهم کنید از ترکیب خاک رس، ماسه، خاک برگ ، کود دامی پوسیده و شن استفاده کنید؛ البته مصرف خاک برگ یا کود دامی به صورت همزمان توصیه نمی شود یکی از این دو گزینه را انتخاب کنید.
  • دما: سانسوریا برای رشد مناسب به دمای بین 21 الی 32 درجه سانتی گراد نیاز دارد. از قرار دادن این گیاه در مجاورت باد، وسایل گرمایشی و سرمایشی بپرهیزید زیرا ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به آن وارد کند؛ ناگفته نماند سانسوریا نسبت به سرما کمی حساس است به همین علت در فصل زمستان باید حتما در دمای متعادل قرار گیرد تا دچار یخ زدگی نشود.
  • رطوبت: سانسوریا گلد فلیم از مقاومت بالایی برخوردار است. به شرط وجود نور کافی می توان از این گیاه در حمام نیز مراقبت کرد. از آبپاشی و غبارپاشی سانسوریا خودداری کنید زیرا این کار پوسیدگی آن را در پی خواهد داشت.

نحوه ی کشت و تکثیر سانسوریا گلد فلیم

 برای تکثیر این گیاه زیبا می توان از طریق قلمه زنی و تقسیم بوته اقدام کرد. در ادامه این دو روش را با هم بررسی خواهیم کرد.

تکثیر به روش قلمه زنی:

برای تکثیر به این روش ابتدا یک برگ بالغ، سالم و عاری از هر گونه آلودگی را انتخاب کرده سپس به کمک چاقوی تیز و استریل شده آن را از گیاه مادر جدا کنید. در نهایت قلمه را به قطعات 7-10 سانتی تقسیم و انتهای آن ها را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.  حتما قلمه را در بستری حاوی شن درشت و پیت خزه اسفاگنوم بکارید. برای حفظ رطوبت خاک با  استفاده از یک نایلون شفاف که دارای چند سوراخ است روی گلدان را پوشانده و آن را در محلی با دمای بین 20 الی 25 درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از اتمام روند ریشه زایی پلاستیک را از روی آن بردارید.

تکثیر با استفاده از تقسیم بوته:

بهترین زمان برای تکثیر به این روش از اوایل خرداد تا اواسط تابستان است . اولین مرحله برای این کار بیرون آوردن سانسوریا از درون گلدان است. گیاه مورد نظر باید پاجوش هایی به اندازه 20 سانتی متر داشته باشد. ابتدا پاجوش ها را با دقت جدا کرده و در بستری که دارای کمپوست است بکارید. در نهایت گیاه خود را در محیطی با دما و نور مناسب قرار دهید.

زمان تعویض گلدان

 زمانی که ریشه های سانسوریا را از زیر گلدان مشاهده کردید باید گلدان آن را عوض کنید. به طور کلی هر 2 یا 3 سال یک مرتبه به این کار نیاز است. ابتدا چند ضربه ی آرام به اطراف گلدان وارد کرده گیاه را از آن خارج کرده و در بستر جدید بکارید. بهتر است گلدان انتخابی شما یک سایز بزرگتر باشد.

آفت ها وبیماریهای سانسوریا گلد فلیم

  • وجود توده های پنبه ای و سفید روی برگ ها: شپشک آرد آلود دلیل این مشکل است که اگر شرایط را مساعد ببیند به سانسوریا  گلد فیلم حمله کرده و سلامت آن را به خطر می اندازد. این آفت دارای توده های پنبه ای سفید  بوده که در صورت مشاهده باید به سرعت با آن ها مقابله کنید. منبع تغذیه ی این موجود شیره ی گیاه است. در صورتی که به موقع نابود نشوند ممکن است  گیاهتان را نابود  کنند.

در اوایل تکثیر می توان با استفاده از پنبه و الکل شپشک را از روی گیاه پاک کرد اما اگر دیر متوجه ی حضور آنها شوید باید با استفاده از سموم سیستمیک نابودشان کنید.

  • زرد شدن نوک برگ ها: در صورتی که در امر آبیاری زیاده روی کنید گیاهتان با این مشکل رو به رو خواهد شد. برای بهبود، کافیست میزان آبیاری را کاهش دهید.
  • سیاه و آبکی شدن برگ ها: آبیاری زیاد این مشکل را به وجود می آورد.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *