معرفی سانسوریا مهتابی

به طور کلی گونه های سانسوریا بسیار کم توقع و مقاوم هستند. سانسوریا مهتابی هم از این قضیه مستثنی نیست. این گیاه با نام علمی SANSEVIERIA MOONSHINE از خانواده ی Liliaceae به حساب می آید. سانسوریا مهتابی بومی آفریقاست، که در نهایت 30 تا 60 سانتیمتر، میتواند رشد کند. از گونه های معروف و رایج سانسوریا میتوان به سانسوریا ابلق، سانسوریا مهتابی، سانسوریا پا کوتاه، سانسوریا لوله ای، سانسوریا سبز اشاره کرد. از نقاط قوت این گیاه خاصیت تصفیه کنندگی گیاه میباشد.

گیاه شناسی سانسوریا مهتابی

نامهای رایجسانسوریا مهتابی
بومیآفریقا
خانواده Liliaceae
میزان رشد30 تا 60 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردخاصیت تصفیه کنندگی محیط
دمای نگهداری 20 تا 30 سانتیمتر
بستر کشت خاک سبک
انواعسانسوریا ابلق، سانسوریا مهتابی، سانسوریا پا کوتاه، سانسوریا لوله ای، سانسوریا سبز
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری سانسوریا مهتابی

  • نور: با اینکه این گیاه محیط بسیار پرنور و سایه می تواند رشد کند اما باید از تابش خورشید به دور باشد. قرار دادن آن در نیم سایه، و پشت پنجره و زیر نور غیر مستقیم آفتاب برای زمستان است.
  • آبیاری: بهترین شرایط نگهداری از سانسوریا مهتابی یا نقره ای آبیاری کم است، اما تشنه گذاشتن گیاه نیز باعث خشک شدن آن می شود.
  • کوددهی: برای کوددهی هر یک ماه یکبار میتوان به  گیاه کود داد البته باید در زیاده روی در کود دهی اجتناب کرد.
  • خاک: باید خاک آن سبک باشد تا آب اضافی را به خوبی عبور دهند. خاک لیمونی بهترین خاک برای آنها از ۲ قسمت خاک برگ پوسیده و ۱ قسمت خاک لومی است.
  • دما: دمای مناسب برای مراقبت از سانسوریا مهتابی در منزل 20 تا 30 درجه سانتی گراد است.
  • رطوبت: گیاه به رطوبت نسبی احتیاج دارد.

نحوه ی کشت و تکثیر سانسوریا مهتابی

برای تکثیر این گیاه زیبا می توان از طریق قلمه زنی و تقسیم بوته اقدام کرد.

تکثیر به روش قلمه زنی:

برای تکثیر به این روش ابتدا یک برگ بالغ، سالم و عاری از هر گونه آلودگی را انتخاب کرده سپس به کمک چاقوی تیز و استریل شده آن را از گیاه مادر جدا کنید. در نهایت قلمه را به قطعات 7-10 سانتی تقسیم و انتهای آن ها را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید.  حتما قلمه را در بستری حاوی شن درشت و پیت خزه اسفاگنوم بکارید. برای حفظ رطوبت خاک با  استفاده از یک نایلون شفاف که دارای چند سوراخ است روی گلدان را پوشانده و آن را در محلی با دمای بین 20 الی 25 درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از اتمام روند ریشه زایی پلاستیک را از روی آن بردارید.

تکثیر با استفاده از تقسیم بوته:

بهترین زمان برای تکثیر به این روش از اوایل خرداد تا اواسط تابستان می باشد. اولین مرحله برای این کار بیرون آوردن سانسوریا از درون گلدان است. گیاه مورد نظر باید پاجوش هایی به اندازه 20 سانتی متر داشته باشد. ابتدا پاجوش ها را با دقت جدا کرده و در بستری که دارای کمپوست است بکارید. در نهایت گیاه خود را در محیطی با دما و نور مناسب قرار دهید.

زمان تعویض گلدان

 در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. بهترین موقع تعویض گلدان، زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد.

آفت ها وبیماریهای سانسوریا مهتابی

  • شته ها منجر به بد شکل و چسبناک شدن برگ ها و ساقه گیاه شده که در نهایت با تغذیه از شیره گیاه باعث ضعف و زردی گیاه می شوند . برای رفع این عارضه توصیه می شود گیاه را با سموم حشره کش نفوذی سم پاشی کنید .
  • چروک شدن برگ ها: تشنگی زیاد و یا گرم بودن بیش از اندازه محل نگهداری منجر به چروک شدن برگ های گیاه می شود .   
  • ایجاد لکه های قهوه ای در مرکز گیاه: نور مستقیم خورشید و یا استفاده از مواد براق کننده شیمیایی منجر به ایجاد این مشکل بر روی گیاه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *