معرفی گیاه زاموفیلیا

زاموفیلیا یکی از گیاهان آپارتمانی است که دارای برگهای زیبا و جذاب است که گاهی با گل مصنوعی اشتباه گرفته میشود. چنانچه شرایط مناسبی برای گیاه فراهم شود رشد سریعی را تجربه میکند. زاموفیلیا با نام علمی Zamioculcas zamiifolia از خانواده ی ARACEAE به شمار میرود البته باید اشاره کرد که سیستم فتوسنتز گیاه شبیه کاکتوس عمل میکند که این امر موجب شده تا برخی آن را جزو خانواده ی ساکولنت ها بدانند. اسامی دیگری برای گیاه ذکر شده است که عبارتنداز نخل اروید، گیاه همیشگی، گیاه جاودانگی، گیاه پولادی. زادگاه اصلی گیاه شرق آفریقاست. این گیاه دارای چند گونه یمتنوع است از جمله رایجترین آنها : زاموفیلیا بلک، زاموفیلیا سبز، زاموفیلیا ابلق، زاموفیلیا کوتوله، زاموفیلیا طلایی میباشد. زاموفیلیا به طور متوسط تا 60 سانتیمتر و گیاهان مسن تر تا 120 سانتیمتر میتوانند رشد کنند.

گیاه شناسی زاموفیلیا

نامهای رایجنخل اروید، گیاه همیشگی، گیاه جاودانگی، گیاه پولادی
بومیشرق آفریقا
خانواده ARACEAE
میزان رشد60 تا 120 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردمقاوم دربرابر خشکی
دمای نگهداری 20 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشت پرلیت، کوکوپیت و ماسه
انواعزاموفیلیا بلک، زاموفیلیا سبز، زاموفیلیا ابلق، زاموفیلیا کوتوله، زاموفیلیا طلایی
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری زاموفیلیا

 • نور: این گیاه به نور متوسط و غیرمستقیم نیاز دارد. از قرار دادن آن زیر نور شدید و مستقیم خورشید بپرهیزید زیرا این شرایط سوختگی برگ ها و مرگ گیاه را در پی خواهد داشت. زاموفیلیا محیط کم نور را به پر نور ترجیح می دهد. توصیه می کنیم چند ساعت از روز گلدان خود را در کنار پنجره جنوبی قرار دهید تا از نور فیلتر شده استفاده کند. اگر در خانه نور کافی وجود نداشته باشد می توانید به کمک نور مصنوعی فلورسنت نور مورد نیاز زاموفیلیا را تامین کنید.
 • آبیاری: با توجه به اینکه برگ ها و ساقه های گوشتی زاموفیلیا مقدار زیادی آب در خود ذخیره می کنند و در زمان نیاز از آن استفاده می کنند نیاز آبی این گیاه نسبت به سایر گیاهان کمتر است. در فصل بهار و تابستان هر هفته یک مرتبه و در فصول سرد این میزان را کاهش دهید. اگر در آبیاری زاموفیلیا زیاده روی کنید ریشه ی آن به سرعت دچار پوسیدگی شده و پس از مدتی گیاه خود را از دست می دهید از سوی دیگر کمبود آب نیز موجب ریزش برگ ها شده و آن را با مشکلات زیادی درگیر می کند پس در میزان آبدهی به این گیاه تعادل را رعایت کنید.
 • کوددهی: این گیاه نیاز مبرمی به کود ندارد اما برای داشتن رشد ایده آل و افزایش شاخ و برگ باید گاهی آن را تغذیه کنید. برای این کار از کودهای شیمیایی استفاده کنید. در این زمینه حتما تعادل را رعایت کنید. بهترین زمان برای تغذیه ی زاموفیلیا فصل تابستان هر ماه یک مرتبه است. توصیه می کنیم بعد از آبیاری کود مد نظر را به خاک گلدان اضافه کنید. با این روش ریشه به خوبی کود را جذب خواهد کرد.
 • در صورتی که در هنگام کوددهی زیاده روی شود نه تنها به رشد زاموفیلیا کمکی نمی کنید بلکه آسیب های جبران ناپذیری از جمله سوختگی را برای زاموفیلیا در پی خواهد داشت.
 • خاک: زاموفیلیا برای داشتن رشد مناسب باید در بستری حاوی مواد مغذی کاشته شود. بهترین خاک برای این گیاه ترکیب پرلیت، کوکوپیت و ماسه می باشد دقت کنید گلدان از زهکشی خوبی برخوردار باشد تا از تجمع آب در اطراف ریشه و پوسیدگی آن پیشگیری شود.
 • رطوبت مطلوب برای زاموافیلیا: این گیاه برای رشد به رطوبت کمی نیاز دارد؛ البته اگر قصد دارید این گیاه را تکثیر دهید قبل از اینکه به رشد کافی برسد باید رطوبت متوسط رو به بالایی برای آن فراهم کنید. یکی از نشانه های عدم رطوبت کافی در این گیاه قهوه ای شدن نوک برگ ها می باشد.
 • دما: این گیاه هوای گرم را بهتر از هوای سرد تحمل می کند؛ البته برای اینکه رشد ایده آلی داشته باشد باید در دمای بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار گیرد. از قرار دادن زاموفیلیا در دماهای پایین خودداری کنید زیرا توانایی تحمل هوای سرد را نداشته و دچار یخ زدگی خواهد شد.

نحوه ی کشت و تکثیر زاموفیلیا

برای تکثیر این گیاه کافیست چند نکته ی ساده را رعایت کنید تا گیاهی زیبا و خاص داشته باشید. قبل از هر چیز لازم است بدانید تکثیر این گیاه به دو روش قلمه ی برگ و تقسیم بوته انجام میگیرد. در ادامه این دو روش را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تکثیر به روش قلمه برگ:

برای تکثیر به این روش یک برگ سالم و جوان را انتخاب کرده و از گیاه مادر جدا کنید. انتهای آن را با هورمون ریشه زایی آعشته کرده و در گلدانی با سایز مناسب (نباید خیلی بزرگ باشد.) همراه با خاک مناسب بکارید. با قرار دادن آن در محیطی با دمای مناسب و آبیاری مناسب پس از مدتی گیاهتان شروع به ریشه زایی کرده و تبدیل به گیاهی زیبا خواهد شد.

تکثیر از طریق ریزوم:

یکی از رایج ترین روش های تکثیر زاموفیلیا از طریق ریزوم ها صورت می گیرد. برای این کار کافیست گیاه خود را از گلدان خارج کرده و ریزوم های آن را تقسیم کنید. در نهایت هر کدام را در گلدانی جدا بکارید. تامین رطوبت آن را تا زمان ریشه زایی جدی بگیرید.

زمان تعویض گلدان

 برای اینکه زاموفیلیا رشد ایده الی را تجربه کند باید در پنج سال اولیه ی رشد هر سال در فصل بهار یا تابستان گیاه خود را به گلدانی با یک سایز بزرگتر منتقل کنید. نگهداری این گیاه در گلدان مستلزم شرایط خاصی است که بایستی از اواخر زمستان آنها را رعایت نمود. فصل کشت و تکثیر گیاه به گونه ای است که در همه مواقع می‌توان آن را کشت و تکثیر نمود. اما بهترین موقع فصل بهار است. در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد تا دو سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

آفت ها و بیماری های زاموفیلیا

زاموفیلیا گیاه مقاومی است اما در صورتی که در تامین نیازهایش تعادل را رعایت نکنید ممکن است دچار بیماری های خاصی شود از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • چرا روی برگ ها لکه های زرد رنگ ایجاد شده است؟
 • اگر زاموفیلیا را در فصل تابستان بیرون از منزل منتقل کنید ممکن است این آفت به آن حمله کند؛البته شته ها به ندرت به زاموفیلیا حمله می کنند. این موجودات جثه ای ریز داشته و از شیره ی گیاه تغذیه می کنند. یکی از اصلی ترین نشانه های حضور شته ها روی زاموفیلیا ایجاد لکه های زرد رنگ روی برگ ها است.

برای نابودی این موجودات می توانید محلول آب و صابون را روی گیاه خود اسپری کرده و پس از چند دقیقه آن را بشویید. در صورتی که بیش از حد تکثیر پیدا کرده بودند برگ های آلوده را جدا کرده و دور بریزید.

 • برگ ها نازک شده و تغییر رنگ می دهند:

 قبل از هر چیز باید بدانید که برگ های نوجوان زاموفیلیا در ابتدا نازک و کمرنگ هستند اما پس از مدتی که به خوبی رشد کردند پررنگ و ضخیم خواهند شد.

زاموفیلیا به نور زیادی نیاز ندارد اما اگر این نیاز کم به خوبی فراهم نشود برگ های آن نازک و کمرنگ خواهند شد. برای پیشگیری از بروز این مشکلات، نور مورد نیاز زاموفیلیا را تامین کنید.

 • زرد و ریزش برگ های زاموفیلیا:

در صورتی که این اتفاق برای برگ های قسمت پایین زاموفیلیا رخ بدهد امری طبیعی است؛ اما اگر ریزش غیر طبیعی را مشاهده کردید باید در صدد برطرف کردن آن برآیید. دلیل بروز این مشکل آبیاری بیش از حد است مقدار آبیاری را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *