معرفی گل آنتوریوم

گل آنتوریوم از خانواده ی شیپوری هاست؛ با اسپاته های رنگی، که چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند. اسپاته های گل آنتوریوم در رنگهای قرمز، زرد و سفید میباشند که در فصل بهار و تابستان روی گیاه ظاهر شده و به مدت 3 ماه روی گیاه میمانند. نام علمی آنتوریوم Anthurium spp بوده که از خانواده ی آراسه ها به شمار میرود. آنتوریوم بومی آمریکا،مکزیک ،آرژانتین و اروگوئه میباشد که دارای 800 گونه متفاوت است. آنتوریوم شزریانوم، آنتوریوم آندرانوم، آنتوریوم کریستالیوم از گونه های رایج این گیاه است.

این گیاه میتواند تا یک متر رشد کند. بعضی گونه ها در پاییز و زمستان هم گل میدهند، اما بیشتر در فصل بهار و تابستان شروع به گلدهی کرده و گلها تا دو سه ماه روی گیاه میمانند. از نکات جالب توجه در ارتباط با گیاه این است که آنتوریوم به عنوان نماد خوشحالی و خوش شانسی نیز شناخته میشود.

گیاه شناسی گل آنتوریوم

نامهای رایجگل آنتوریوم
بومیآمریکا،مکزیک ،آرژانتین و اروگوئه
خانوادهآراسه
میزان رشدیک متر
ویژگی های منحصر به فردنماد خوشحالی و خوش شانسی
دمای نگهداری20 الی 30 درجه سانتی گراد
بستر کشتترکیب خاک برگ،خاک چوب و زغال
انواعآنتوریوم شزریانوم، آنتوریوم آندرانوم، آنتوریوم کریستالیوم
فصل گلدهیبهار و تابستان

 

شرایط نگهداری از گیاه آنتوریوم

  • نور: آنتوریوم به نور زیاد و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد، و در صورت قرار گیری در محیط مذکور می تواند بهترین میزان رشد را تجربه کند.
  • آبیاری: خاک این گیاه همواره باید مرطوب باشد بنابراین هرگز اجازه ندهید که کاملا خشک شود. توصیه می شود، بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گیاه خشک شود و سپس اقدام به آبیاری آنتوریوم کنید،مناسب ترین زمان برای آبیاری این گیاهی زمانی است که 2 الی 3 سانتی متر از سطح رویی خاک خشک شده باشد.
  • کوددهی: به منظور رشد بهتر گیاه توصیه می شود هر دو هفته یک بار خصوصا در فصول رشد از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی و کود مخصوص آنتوریوم استفاده کنید . همچنین برای گلدهی بهتر گیاه می توانید از کود مخصوص گلدهی آنتوریوم استفاده کنید.
  • خاک: آنتوریوم به خاکی سبک با زه کشی بالا احتیاج دارد .به منظور تامین خاک موردنیاز گیاه می توانید از ترکیب خاک برگ،خاک چوب و زغال استفاده کنید. همچنین از ترکیب خاک برگ + ماسه + کمی خاک باغچه استفاده کنید و یا از ترکیب کوکوپیت + پرلیت + پیت ماس استفاده کنید.
  • دما: ا توجه به اینکه آنتوریم گیاهی گرمسیری است ،بنابراین نیاز به دمایی مشابه زادگاه خود دارد. به طور کلی مناسب ترین دما برای نگهداری از آنتوریوم دمای 20 الی 30 درجه سانتی گراد است.
  • رطوبت: این گیاه نیز مانند اکثر گیاهان آپارتمانی علاقه مند به رطوبت است بنابراین توصیه می شود در تمامی فصول سال در جهت تامین رطوبت گیاه اقدام کنید.

نحوه ی کشت و تکثیر گل آنتوریوم

آنتوریوم را میتوان به دو روش تکثیر نمود: بذر، ریشه و قلمه

تکثیر به روش تقسیم ریشه:

برای انجام این کار می توانید گیاه خود را از گلدان خارج کرده و مقداری از ریشه های آن را جدا کنید ،بهتر است برای انجام این کار به دنبال ریشه ها و جوانه های تازه گیاه بگردید.

بخش هایی از انشعابات ریشه را که راحت تر جدا می شوند ،جدا کرده و آن را در گلدانی جدید بکارید.

تکثیر به روش قلمه:

برای تکثیر به روش قلمه ،با یک قیچی تیز ساقه ای به طول 15 سانتی متر را از گیاه مادری جدا کرده و سپس برگ های پایینی آن را جدا کنید (قلمه باید دارای حداقل 2 الی 3 برگ باشد )، سپس انتهای قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و آن را در خاکی سبک قرار دهید.

پس از کاشت قلمه ها خاک گیاه را تا زمان اشباع آبیاری کنید و سپس یک روز در میان به آبیاری گیاه بپردازید تا خاک گیاه خشک نشود.

گلدان قلمه ها را در محیطی با نور فیلتر شده و رطوبت بالا قرار دهید و منتظر بمانید تا ریشه تشکیل شود.

زمان تعویض گلدان

در صورتی که شاهد بیرون زدن ریشه های گیاه از انتهای گلدان و یا بی حالی آنتوریوم  بودید زمان آن رسیده که گلدان گیاه را تعویض کرده و آن را به گلدانی با دو سایز بزرگ منتقل کنید.

توجه داشته باشید که بهترین زمان برای تعویض گلدان آنتوریوم در فصل زمستان (زمانی که گلدهی گیاه تمام شده باشد )است،توجه داشته باشید که گلدان جدید دارای زهکشی مناسب باشد

آفت ها وبیماریهای گل آنتوریوم

  • وجود لکه های قهوه ای بر روی برگ ها: گیاه مورد حمله قارچ ها قرار گرفته است .به منظور رفع این مشکل می توانید گیاه را با قارچ کش سمپاشی کنید.
  • سیاه شدن برگ های گیاه: سرد بودن محیط نگهداری گیاه موجب سیاه شدن برگ های گیاه می شوند. برای رفع این مشکل توصیه می شود گیاه را به محیطی با هوای گرم تر منتقل کنید.
  • زخم های سفید پنبه ای شکل: شپشک های آردآلود باعث ایجاد این عارضه بر روی گیاه خواهند بود.برای رفع این آفات گیاه را هر دو هفته با سموم حشره کش نفوذی سم پاشی کنید.
  • نازک شدن برگ ها: گیاه بسیار تشنه است،سریعا گیاه را آبیاری کرده تا به مرور زمان این مشکل برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *