معرفی گیاه روسو

پپرومیا روسو یک گیاه گرمسیری است که بومی مناطق آمریکای جنوبی خصوصا برزیل است. پپرومیا ها دارای هزار گونه مختلف است اما مهم ترین آن در سه شکل: بوته ای، رونده و عمودی که اغلب آن ها همیشه سبز هستند برخی از گونه‌های آن عبارتند از: کاپراتا، آب توسیافیلیا، تندی فیلیا اسکاندیس روسو.

نام علمی گیاه Emerald Ripple Pepper و از خانواده ی Piperaceae به شمار میرود. حداکثر میزان رشد این گیاه ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر است. پپرومیا روسو در فصل بهار و تابستان شروع به گلدهی کرده که گل های آن بسیار ریز در رنگهای سفید و قرمز هستند.

گیاه شناسی روسو

نامهای رایجپپرومیا روسو
بومیمناطق آمریکای جنوبی
خانواده Piperaceae
میزان رشد20 تا 30 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردسمی بودن گیاه
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشت پرلیت ، پیت ماس و ماسه سرند شده
انواعکاپراتا، آب توسیافیلیا، تندی فیلیا اسکاندیس روسو.
فصل گلدهی فصل بهار و تابستان

شرایط نگهداری پپرومیا روسو

  • نور: این گیاه در برابر مستقیم خورشید مقاومت کمی از خود نشان می دهد، بنابراین باید در سایه نگهداری شده، هر چند که نور کم باعث رشد گیاه میشود اما نور خورشید نیز سوختن برگ ها را به همراه دارد.
  • آبیاری: بهترین موقعی است که که خاک گلدان خشک شده صورت استاندارد یک هفته می توان آبیاری را مهیا کرد.
  • کوددهی: هر بیست روز تا یک ماه باید کوددهی صورت گیرد.
  • خاک: خاک گیاه باید در شرایط گلخانه ترکیبی از پرلیت و پیت ماس ماسه سرند شده همچنین کودهای پتاس و آالی باشد ولی برای نگهداری گیاه در خانه خاک گلدان می‌تواند خاک باغچه ای و ماسه استفاده شود.
  • دما: بهترین دمای نگهداری این گیاه بین 20تا 25 درجه سانتیگراد می باشد. نکته قابل توجه اینکه این گیاه گرمای بسیار زیاد و سرمای زیاد را نمی تواند تحمل کند.
  • رطوبت: میزان رطوبت محیط برای نگهداری گیاه کفایت میکند.

نحوه ی تکثیر و کشت پپرومیا روسو

برای تکثیر این گیاه می توانید به دو روش قلمه ساقه و قلمه برگ اقدام کنید که در ادامه به بررسی هر دو روش خواهیم پرداخت:

تکثیر از طریق قلمه ساقه:

برای تکثیر به این روش کافی است یک شاخه بالغ را انتخاب کنید ، سپس با استفاده از تیغ و یا کاتر تیز آن را به طول 8 الی 10 سانتی متر از تنه مادری جدا کنید.

توجه داشته باشید که این قلمه فقط به دو برگ احتیاج دارد بنابراین می توانید سایر برگ های آن را جدا کنید. انتها قلمه را به صورت مورب برش دهید و سپس قلمه را در خاکی با زهکشی مناسب در میزان 3الی 4 سانتی متر بکارید . در آخر گلدان را به محیطی با دمای 18 الی 24 درجه سانتی گراد منتقل کنید.

تکثیر از طریق قلمه برگ:

برای تکثیر به روش برگ می توانید به 4 طریق اقدام کنید:1-تمام قسمت های برگ همراه با دمبرگ 2- تمام قسمت های برگ بدون دمبرگ 3- قسمت پایینی برگ بدون دمبرگ 4- قسمت بالایی برگ .

پس از جدا سازی برگ و انتخاب یکی از روش های فوق می توانید انتهای گیاه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و سپس آن را در بستر مناسب مانند کوکوپیت یا پیت ماس قرار دهید .

پس از کاشت قلمه ها آن ها را به محیطی به دور از تابش نور مستقیم خورشید منتقل کنید،همچنین توجه داشته باشید که محل قرار گیری گلدان کمی مرطوب و گرم باشد.

زمان تعویض گلدان

 در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد.

آفت ها و بیماری های گیاه پپرومیا روسو

  • وجود لکه های سیاه بر روی برگ ها : در صورت مشاهده این عارضه برروی برگ ها، گیاه شما در معرض حمله آفات قرار گرفته است که برای رفع آن توصیه می شود سطح برگ گیاهان را با مخلوط آب و صابون بشویید .

کمبود مواد مغذی و یا عدم دریافت نور کافی باعث ایجاد این مشکل برای گیاهان تان می شود،در صورت بروز این مشکل پس از چک کردن شرایط محیطی ،در صدد رفع آن اقدام کنید.

  • پوسیدگی ریشه : آبیاری بیش از حد باعث ایجاد این عارضه در گیاه است ،در صورتی که پوسیدگی عمقی نیست میزان آبیاری را کاهش دهید و از زهکشی های انتهای گلدان اطمینان حاصل کنید .
  • وجود توده های پنیه ای شکل بر روی گیاه: علت این عارضه را می توان شپشک آرد آلود دانست که در صورت آلوده شدن گیاه به آن توصیه می شود ابتدا برگ های گیاه را الکل و پنبه تمیز کنید و سپس از سم کونفیدور یا کلروپیرفوس استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *