معرفی کراسولا یشم

کراسولا نقره ای( jade plant) با  نام علمی Crassula ovata از خانواده “Crassulaceae و بومی آفریقاست. نام انگلیسی متداول این گیاهlucky plant (گیاه شانس)، Friendship plant (درخت دوستی ، Jade Plant (گیاه یشم ) و Money Tree (درخت پول) است. کراسولا یشم به دلیل وجود برگهای سبز یشمی به نام گیاه یشم نیز خوانده میشود و جزو گیاهان انرژی زا به حساب می آید،  نگهداری از کراسولا در محیط خانه سبب تبادل انرژی مثبت می شود که در نهایت، آرامش را به شما هدیه می دهد. کراسولا ها بیش از 350 گونه ی مختلف دارندبرخی همانند C. ovata ‘Hummel’s . امروزه نگهداری این گیاه بسیار گسترده شده است و قابلیت تبدیل شدن به بونسای را دارد. کراسولا یشم سرعت رشد آهسته ای دارد که با گذشت سالها، می تواند حداکثر 1 الی 3 متر رشد کند. این گیاه فاقد گلدهی است اما ساقه ی گوشتی و برگهای سبز یشمی زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

گیاه شناسی کراسولا یشم

  نامهای رایجکراسولا نقره ای، یشم، درخت پول، درخت شانس
بومیآفریقا
خانواده Crassulaceae
میزان رشددر حالت بونسای 30 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردانرژی زا
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشت خاک سبک
انواع350 گونه
فصل گلدهی فاقد گلدهی

شرایط نگهداری کراسولا یشم

  • نور: کراسولا یشم از جمله گیاهان مناسب برای نگهداری در محیط هایی با نور کم است زیرا با دریافت نور متوسط و غیر مستقیم (روزانه 2 الی 4 ساعت) می تواند نیاز نوری خود را برطرف سازد.
  • البته لازم به ذکر است در صورتی که گیاه را در محیطی با نور زیاد و غیر مستقیم قرار دهید شاهد بیشترین میزان رشد گیاه خود خواهید بود.
  • آبیاری: کراسولا یشم از جمله گیاهانی است که به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و می تواند در برابر کم آبی از خود مقاومت نشان دهد، همچنین آبیاری بیش از حد باعث ایجاد آسیب و در نهایت پوسیدگی گیاه می شود.
  • بهترین زمان برای آبیاری این گیاه ،هنگامی است که 3-4 سانتی متر روی خاک گلدان خشک شده باشد.
  • کوددهی: برای کوددهی کراسولا یشم می توانید در فصل بهار و تابستان از کود های مخصوص ساکولنت ها و یا از کود های مخصوص گیاهان آپارتمانی به صورت هر دو هفته یک بار استفاده کنید. استفاده از کود های مذکور گیاه را در رشد بهتر و سریع تر یاری می رسانند.
  • خاک: کراسولا ها شباهت بسیار زیادی به کاکتوس ها دارند ولی استفاده از خاک مناسب برای کاکتوس برای این گیاه توصیه نمی شود و توصیه می شود این خاک را با کوددهی غنی کنید.  
  • دما: مناسب ترین دما برای نگهداری از این گیاه 20 الی 25 درجه سانتی گراد است.
  • رطوبت: به رطوبت نسبی احتیاج دارد.

نحوه ی کشت و تکثیر کراسولا یشم

 برای تکثیر و ازدیاد کراسولا یشم می توانید از دو روش تکثیر از طریق برگ و تکثیر از طریق ساقه عمل کنید .

تکثیر به روش قلمه برگ:

در تکثیر به روش قلمه برگ،باید یک برگ از گیاه را جدا کنید و سپس آن را در بستر مناسبی قرار دهید .توصیه می شود برای بستر این گیاه از شن و پرلیت استفاده کنید .لازم به ذکر است در صورت قرار گیری قلمه برگ در شرایط مطلوب ایجاد و شکل گیری ریشه یک ماه طول می کشد.

تکثیر به روش قلمه ساقه:

برای تکثیر به این روش، ساقه ای به طول 4 الی 6 سانتی متر را با استفاده از تیغ یا کاتر تیز از گیاه مادری جدا کنید .توصیه می شود ساقه جدا شده را به مدت یک الی دو روز در محیطی نیمه آفتابی قرار دهید و پس از آن ،قلمه را در گلدانی با خاک مخصوص قلمه بکارید .

گلدان قلمه را در محیطی با نور و دمای مناسب قرار دهید، توجه داشته که گیاه مذکور را تا زمان 1 الی 3 هفته آبیاری نکنید و پس از آن در جهت آبیاری آن اقدام کنید.

زمان تعویض گلدان

 با توجه به رشد کند گیاه کراسولا یشم،شما می توانید هر دو سه سال یک بار جهت تعویض گلدان گیاه اقدام کنید و کراسولا یشم را به گلدانی با یک سایز بزرگ تر منتقل کنید .

آفت ها وبیماریهای کراسولا یشم

  • وجود توده های پنبه ای شکل بر روی برگ ها: شپشک های آرد آلود و سپردار در گیاه باعث ایجاد این عارضه بر روی برگ های گیاه می شوند.توصیه می شود برای از بین بردن و رفع این آفات از سموم شیمیایی به جز سم مالاتیون استفاده کنید .
  • ایجاد لکه های قهوه ای بر روی برگ ها: آبیاری بیش از حد باعث چروک شدن و ایجاد لکه های قهوه ای بر روی برگ های کراسولا یشم می شود، به منظور رفع این آفت توصیه می شود که میزان و دفعات آبیاری را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *