معرفی گیاه شفلرا ابلق

گیاه شفلرا در دو نوع سبز و ابلق وجود دارد، که با توجه به نگهداری آسان برخی از نکات را در ارتباط با نگهداری آن باید رعایت شود. شفلرا با نام علمی  Schefflera arboricola جزو خانواده ی آرالیاسیا بوده که خاستگاه آن استرالیا است. چندین گونه ی معروف گیاه عبارتند از: انواع مختلف شفلرا کوتوله، شفلرا آلپین، شفلرا کوچک، شفلرا آدام اسمیت، شفلرا استرالیایی، شفلرا جفت، شفلرا آرالیای دروغین، شفلرا طلایی سبز، شفلرا جینین، شفلرا تایوانی، شفلرا ترینت و فورودین. از ویژگی های بارز گیاه قابلیت تبدیل آن به بونسای است ویژگی دیگر این گیاه سمی بودن آن است. در صورت شرایط مناسب ودر فضای بیرون می تواند تا ۳ متر رشد کند و میتواند در فصل تابستان به گلدهی برسد البته اگر در فضای مناسب و باز باشد. این گلها جنبه تزیینی ندارند.

گیاه شناسی شفلرا ابلق

نامهای رایجگیاه پنج برگ و شفلرا
بومیاسترالیا
خانواده آرالیاسیا
میزان رشد۳ متر
ویژگی های منحصر به فردقابلیت تبدیل به بونسای
دمای نگهداری 15 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشت کوکوپیت خاک باغچه ای پرلیت شکری ماسه سرند شده
انواعشفلرا کوتوله شفلرا آلپین شفلرا کوچک شفلرا آدام اسمیت شفلرا استرالیایی
فصل گلدهی تابستان

شرایط نگهداری شفلرا ابلق

  • نور: از قرار دادن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید باید خودداری کرد هر چند که به نور زیاد نیاز دارد
  • آبیاری: برای آبیاری بایست که به سطح رطوبت خاک توجه کرد باید سطح خاک خشک شود در فصل های رشد باعث آبیاری زیاد صورت بگیرد و در زمستان که گیاه به خواب می‌رود آبیاری کمتر باشد غرقاب کردن ریشه ها موجب آسیب رساندن به آنها شده و آنها را می پوساند
  • کوددهی: برای کوددهی می توان از از محلول کود استفاده کرد 30روز یکبارمیتوان کوددهی را تکرارنمود برای کوددهی از کودهای شیمیایی استفاده نشود همچنین کوددهی باید مناسب و به اندازه باشد.
  • خاک: خاک مناسب برای نگهداری گیاه می تواند کوکوپیت خاک باغچه ای پرلیت شکری ماسه سرند شده باشد البته خاک باید زهکشی شده باشد
  • دما : بهترین دمای مناسب برای رشد گیاه 15 تا 27 درجه سانتیگراد می باشد هوای سرد می‌تواند به این گیاه آسیب برساند و برگ های آن دچار ریزش شود.
  • رطوبت: برای اینکه شفلرا روند رشد طبیعی خود را طی کند باید  در محیطی با رطوبت متوسط قرار گیرد. پیشنهاد ما رطوبت بین 40 تا 50 درصد می باشد. اگر به هر دلیلی محل نگهداری این گیاه فاقد رطوبت باشد می توانید برای فراهم کردن آن از روش جزیره و غبارپاشی استفاده کنید.

نحوه ی تکثیر و کشت شفلرا ابلق

این گیاه معمولا به روش قلمه زنی و خوابانیدن  شاخه تکثیر می یابد در ادامه این دو روش را بررسی خواهیم کرد.

تکثیر به روش قلمه زنی:

برای این کار ساقه ای که دارای  برگ های جوان است را انتخاب کرده و آن را به وسیله ی قیچی استریل شده از گیاه مادر جدا کنید. طول قلمه باید بین 8 تا 10 سانتی متر باشد. برای اینکه گیاه انرژی خود را صرف ریشه زایی کند برگ های اضافی را جدا کنید.حداقل یک برگ در قسمت پایین نگهدارید. در پایان  انتهای قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و در بستری با خاک سبک بکارید. بعد ازکاشت گلدان را در محلی با دمای بین 18 الی 24 درجه سانتی گراد قرار دهید.

تکثیر به روش خوابانیدن شاخه:

یکی از دلایل اصلی رواج این روش خوابانیدن شاخه تامین مواد مغذی مورد نیاز قلمه توسط گیاه مادر است. برای این کار ابتدا ساقه ای سالم و جوان را انتخاب کنید. آن را تا حد امکان خم کرده و قسمت پایینی اش را در عمق 6 سانتی متری بکارید. با این روش نهایتا 8 هفته زمان لازم است تا یک شفلرای مستقل داشته باشید. دقت کنید تا زمانی که ریشه زایی به نحو احسن شکل گیرد باید خاک گلدان را همواره مرطوب نگهدارید.

زمان تعویض گلدان

این گیاه رشد متوسطی دارد. ارتفاع آن نهایتا تا 2 متر خواهد رسید. هر سال در اواخر اسفند تا اواسط فروردین می توانید گلدان آن را عوض کنید.

آفت ها و بیماری های شفلرا ابلق

  • شپشک آرد آلود: نتیجه ی حضور این آفت بر روی گیاهتان ایجاد زخم های سفید رنگ ، پژمرده شدن برگ ها و در صورت عدم رسیدگی مرگ گیاهتان خواهد بود.
  • در صورتی که در اوایل متوجه ی حضورشان شدید با استفاده از پنبه ی الکلی  روی شفلرا را تمیز کنید؛ اما اگر نقاط زیادی از گیاهتان  را فرا گرفته بودند به کمک سموم سیستمیک آن ها را از بین ببرید.
  • کنه تار عنکبوتی: این موجودات از شیره ی گیاه تغذیه کرده و به سرعت تکثیر می یابند. برای نابودی آن ها از سم کنه کش استفاده کنید. استفاده از غبارپاشی نیز در این زمینه کمک کننده است.
  • رنگ پریدگی برگ ها: در صورتی که مواد مغذی خاک شفلرا کافی نباشد برگ های این گیاه رنگ و درخشندگی خود را از دست می دهند. برای برطرف کردن این مشکل گیاه خود را تغذیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *