به سه روش می توانید نسبت به تکثیر این گیاه اقدام کنید:

تکثیر به روش بذر:

برای تکثیر به این روش بذر ها را بر روی سطح بستر کشت قرار دهید و حدود 5 سانتی متر خاک بر روی بذر ها بریزید. توجه داشته باشید که تا زمان جوانه زنی بذر ها سطح خاک گیاه را کمی مرطوب کنید . در صورت مساعد بودن شرایط نگهداری می توانید پس از گذشت 7الی 10 روز شاهد جوانه زنی بذر ها خواهید بود.

تکثیر از طریق پاجوش:

در برخی از گونه های آئونیوم گیاه مادری تولید پاجوش می کند که با جدا کردن پاجوش و کاشت در گلدان مستقل می توانید آن را تکثیر کنید.

تکثیر از طریق قلمه:

برای تکثیر قلمه ای به طول 10 الی 15 سانتی متر را از ساقه مادری جدا کنید ،در صورتی که گیاه شما دارای ساقه نبود می توانید از روش قلمه برگ استفاده کنید.

پس از جدا کردن قلمه مورد نظر(با هر یک از روش های مذکور) به مدت 48 ساعت آن ها را در محیطی سایه قرار دهید تا پینه ببندند؛سپس انتهای آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کرده و قلمه مورد نظر را بستری با خاک پیت ماس نیمه مرطوب قرار دهید.

توصیه می شود تا زمان ریشه دار شدن قلمه ها بستر کشت را مرطوب نگهدارید.

زمان تعویض گلدان

 بهترین زمان فصل بهار است. فصل کشت و تکثیر گیاه به گونه ای است که در همه مواقع می‌توان آن را کشت و تکثیر نمود. اما بهترین موقع فصل بهار است. در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد یک تا دو سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *