پاچیرا را میتوان از طریق بذر و قلمه زنی تکثیر نمود.

 تکثیر از طریق بذر

ابتدا بذر های تهیه شده را به مدت 24 ساعت در ظرفی با آب ولرم قرار دهید (انجام این کار باعث تسریع روند جوانه زنی در گیاه خواهد شد ). سپس بذر ها را به عمق یک سانتی متری در بستری از خاک نرم بکارید و با آبی بدون املاح اقدام به آبیاری آن کنید.

به منظور ایجاد محیط شبه گلخانه ای توصیه می شود سطح گلدان را با کیسه شفاف بپوشانید و گیاه را به محیطی با نور و دمای مناسب منتقل کنید. از قرار دادن گلدان در آفتاب مستقیم خورشید خودداری کنید.

زمانی که شاهد رویش جوانه ها در گیاه بودید به طور مداوم آن ها را به سمت نور بچرخانید تا تمامی جوانه ها به طور متقارن رشد کنند.

توجه داشته باشید که جا به جایی گلدان و از محلی به محل دیگر باعث ورود شوک به گیاه و ریزش برگ های آن می شود.

تکثیر از طریق قلمه:

استفاده از این روش برای تکثیر گیاه،روشی متداول تر و سریع تر از تکثیر به روش بذر است. برای تکثیر به این روش باید در هنگام خواب گیاه( فصل پاییز تا اواخر زمستان) قلمه ای به طول 15 سانتی متر را که حداقل دارای 2 گره است از گیاه مادری جدا کرده و سپس آن را در آب قرار دهید و تا زمان ریشه دار شدن گیاه صبر کنید ، پس ریشه دار شدن گیاه توصیه می شود تا آن را در گلدانی مجزا بکارید .

زمان تعویض گلدان

 پاچیرا نیاز به تعویض منظم و دائمی گلدان ندارد به همین دلیل هر زمان که شاهد بیرون زدگی ریشه های گیاه از انتهای گلدان بودید باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید . بهترین زمان فصل بهار است. در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد تا دو سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *