تکثیر این گیاه هیچ گونه پیچیدگی ندارد. کاشت بذر، قلمه زنی و خوابانیدن رایج ترین راهای تکثیر به لیمو هستند.

تکثیر به روش کاشت بذر:

بذرهای به لیمو را از گلفروشی ها و گلخانه ها تهیه کرده و درعمق کم در بستری مناسب بکارید. با اسپری خاک را مرطوب کرده و روی گلدان را با نایلون شفاف همراه با چند سوراخ بپوشانید. این کارعلاوه بر حفظ رطوبت موجب تهویه ی مناسب هوا نیز می شود. بعد از مشاهده ی جوانه ها پلاستیک را برداشته و گلدان را به محلی مناسب انتقال دهید.

تکثیر به روش قلمه زنی:

در فصل تابستان باید این کار را انجام دهید. ابتدا قلمه ای که دارای چوب نرم و نیمه چوبی است را به اندازه ی 15 الی 20 سانتی متر برش زده و انتهای آن را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. این هورمون باعث افزایش روند ریشه زایی می شود. بستری حاوی خاک برگ+ مخلوط شن قرار داده و در سال اول رشد آن را در گلخانه قرار دهید.

در صورتی که محل نگهداری قلمه ها گرم باشد به سرعت ریشه زایی می کنند در واقع اصلی ترین دلیل تاخیر در ریشه دهی سرما است.

تکثیر به روش خوابانیدن:

در این روش باید ساقه ای بلند و منعطف را انتخاب کنید. گلدانی نزدیک گیاه مادر قرار داده و ساقه ی مد نظر را خم کرده و در آن گلدانی با خاک سبک قرار دهید. دقت داشته باشید که نوک ساقه باید بیرون از خاک باشد. تا زمانی که روند ریشه زایی به اتمام برسد قسمت خوابانده شده را دور از نور خورشید قرار دهید. اگر در اوایل بهار و تابستان این کار را انجام دهید تا رسیدن فصل پاییز می توانید آن را از گیاه مادر جدا کنید.

زمان تعویض گلدان

در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمان تعویض زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد تا یک سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *