معرفی گیاه فوشیا

گیاه فوشیا که گل آویز، گل زنگوله‌ای و گل گوشواره‌ای هم نامیده میشود؛ گیاهی است زینتی که جزو گیاهان گلدار محسوب میشود که گلهای آن، به صورت آویز روی گیاه قرار دارند. گیاه فوشیا با نام علمی Fuchsia hybrida از خانواده ی Onagraceae میباشد که زادگاه اصلی گیاه به قاره آمریکا خصوصا  مناطق جنوبی، مرکزی و نیوزیلند برمیگردد. معمولا بیش از 100 گونه ی مختلف از این گیاه وجود دارد. گونه هایی  از این گیاهان می تواند تا حدود ۱۸ متر هم رشد کند، اما در شرایط نگهداری در گلدان معمولاً تا ۴۰ سانتی متر می تواند رشد داشته باشد. ویژگی منحصر به فرد آن این است که رشد گلهای آن کند است و گیاه  شبیه درختچه است، همچنین گلهای آن از  رنگ های مختلف غنی است. فصل گلدهی گیاه بستگی به شرایط نگهداری آن دارد؛ در فصل تابستان و پاییز گل میدهد.

گیاه شناسی فوشیا

  نامهای رایجگیاه فوشیا  گل آویز، گل زنگوله‌ای و گل گوشواره‌ای
بومیقاره آمریکا
خانواده Onagraceae
میزان رشد40 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فرداستفاده به عنوان آویز
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشت کوکوپیت، پیت ماس، ماسه سرند شده، خاک باغچه، خاک برگ
انواع100 گونه دارد
فصل گلدهی تابستان و پاییز

شرایط نگهداری گیاه فوشیا

  • نور: این گیاه به به نور بالای احتیاج دارند اما تابش مستقیم نور خورشید می تواند آسیب های جدی به گیاه وارد کند
  • آبیاری: آبیاری زیاد گیاه باعث آسیب رساندن به ریشه گیاهان می شود بنابراین آبیاری باید طوری باشد که خاک گلدان تا عمق سه سانتی متر خشک باشد سپس آبیاری صورت گیرد
  • کوددهی: فصل رشد گیاه می‌توان از کودهای مایع برای تغذیه گیاه استفاده کرد معمولاً کود های مایع دارای پتاسیم و آهن می توانند کمک خیلی خوبی به گیاه میکند.
  • خاک: خاک مناسب برای این گیاه کوکوپیت، پیت ماس، ماسه سرند شده، خاک باغچه، خاک برگ می باشد
  • دما: بهترین دمای نگهداری این گیاه 20 تا 25 درجه سانتیگراد می باشد.
  • رطوبت: ه منظور تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می‌توانید از روش ساخت جزیره یا غبار پاشی با فاصله و در سایه استفاده کنید. البته غبار پاشی زیر نور خورشید باعث لکه روی برگها میشود.

نحوه ی کشت و تکثیر گیاه فوشیا

 کشت و تکثیر گیاه از طریق ساقه صورت می‌گیرد به همین منظور باید قلمه هایی به اندازه 8 تا 10 سانتی متر از گیاه مادری تهیه کرده، پس از ضدعفونی کردن گلدان ها، قلمه ها در بستر کوکوپیت و پرلیت کشت شود 4 تا ۶ ماه زمان می‌برد تا قلمه ها ریشه دار شده و آماده انتقال به گلدان دیگر شوند

زمان تعویض گلدان

 بهترین زمان فصل بهار است.  فصل کشت و تکثیر گیاه به گونه ای است که در همه مواقع می‌توان آن را کشت و تکثیر نمود. اما بهترین موقع فصل بهار است. در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. زمانی است که ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده باشد یک تا دو سال نیاز به تعویض گلدان نیست.

آفت ها و بیماری های گیاه فوشیا

از آفات شایع گل فوشیا، شته‌ها و کنه‌ها خصوصا کنه تارعنکبوتی است، که می‌تواند در فصول رشد گیاه خسارت وارد کنند.

بیشتر این آفات در هوای خشک و محیط بدون تهویه خسارت وارد می‌کنند.

برای جلوگیری از شیوع آفات بهتر است تهویه محیط را بالا ببرید و محیط را مرطوب نگهدارید.

کنه تارعنکبوتی: علائم این آفت به شکل نواحی ریز و برجسته پشت برگ‌ها به رنگ‌های قرمز، سیاه و قهوه‌ای پشت برگ و ناحیه اتصال برگ به ساقه دیده میشود.

شته‌ها: با جمع و چروک کردن برگ‌ها باعث ایجاد خسارت در گیاه می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *