معرفی گیاه پیتسپروم

پیتسپروم یا میخک هندی، از جمله گیاهان گلدار و زیبای آپارتمانی است که امکان تبدیل شدن به بونسای را دارد. پیتسپروم همچنین به نام میخک ژاپنی هم خوانده میشود. این گیاه با نام علمی Pittosporum Tobira جزو خانواده ی Pittosporaceae  به حساب می آید. خاستگاه پیتسپروم چین و ژاپن است. پیستپروم در حالت عادی به عنوان یک درختچه ی همیشه سبز در فضای بیرون نگهداری میشود، همچنین در گلدان هم قابلیت نگهداری دارد. گل آذین پیتسپروم، خوشه ای از گل های معطر در روز در انتهای شاخه می باشد. گل ها دارای پنج گلبرگ سفید هستند که هر یک حدود یک سانتی متر طول دارند که سرانجام به میوه های کرکدار تبدیل میشوند.

گیاه شناسی پیتسپروم

  نامهای رایجمیخک هندی و میخک ژاپنی
بومیچین و ژاپن
خانواده Pittosporaceae 
میزان رشدتا چندین متر
ویژگی های منحصر به فردقابلیت تبدیل به بونسای
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشت خاک برگ و خاک باغچه، پرلیت و کوکوپیت
انواع——-
فصل گلدهی بهار و تابستان

شرایط نگهداری از گیاه پیتسپروم

  • نور: این گیاه در شرایط نور بالا و نور خورشید بهتر می توانند رشد کند. با توجه به مقاومت گیاه در حالت نیمه سایه نیز میتواند رشد کند.
  • آبیاری: بهتر است زمانی آبیاری شروع شود که خاک گلدان کاملا خشک شده باشد زیرا این گیاه رطوبت زیاد را دوست ندارد.
  • کوددهی: این گیاه به انواع کودهای خاصی احتیاج ندارد؛ اما زمانی که از لحاظ رشدی در سطح کیفی پایین قرار گرفته است، می‌توان از انواع کود آهن برای بهبود کیفیت استفاده نمود.
  • خاک: خاک گیاه در شرایط تکثیر و همچنین نگهداری درگلخانه ترکیبی از کوکوپیت و پرلیت درشت می باشد اما در شرایط نگهداری منزل می توان خاک و کود آماده و خاک برگ و خاک باغچه استفاده کرد.
  • دما : بهترین دما برای نگهداری 20 تا 25 درجه است.
  • رطوبت: پیتسپروم، نیاز به رطوبت بالایی ندارد، ولی بهتر است هفته ای دو مرتبه از غبار پاشی برای رطوبت گیاه استفاده کرد.

نحوه ی کشت و تکثیر گیاه پیتسپروم

پیتسپروم به دو روش قابل کشت و تکثیر است. از طریق بذر و قلمه.

برای تکثیر از طریق بذر ابتدا بذرهای آماده شده را روی بستر مناسب قرار داده و آنها را در یک محیط مناسب قرار داده تا شروع به جوانه زنی کنند.

تکثیر به روش قلمه زنی: قلمه های مناسب دارای دو تا سه بندی از گیاه مادری، جدا کرده و پس از قرار دادن در هورمون ریشه زایی در محیط مناسب نگهداری میشود. بعد از گذشت 20 روز قلمه ها شروع به ریشه زایی میکنند که بایستی به گلدان بزرگتر منتقل شوند.

زمان تعویض گلدان

در شرایط نگهداری در منزل هر دو سال یکبار و زمانی که ریشه ها بیرون زد میتوان نسبت به تعویض گلدان اقدام نمود. اما در گلخانه هر زمان میتوان گلدان را تعویض نمود.

آفات و مشکلات گیاه پیتسپروم

با توجه به اینکه گیاه میخک هندی نسبت به خشکسالی و شرایط بد محیطی مقاوم است، اما در صورت عدم رعایت نکات نگهداری، دچار برخی مشکلات میشود. برخی آفات این گیاه عبارتند از: شته و کنه هم چنین پوسیدگی ریشه ها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *