نور مورد نیاز گیاه پاندانوس:

پاندانوس از جمله گیاهان علاقه مند به نور است که برای رشد مناسب نیازمند نور فراوان و غیر مستقیم خورشید  است، البته توجه داشته باشید که این گیاه در برابر نور مستقیم خورشید حساس است و در صورت قرار گیری در شرایط مذکور دچار آسیب و سوختگی می شود.

در صورتی که نور کافی در اختیار برگ های پاندانوس ابلق قرار نگیرد، واریته های رنگی آن از بین رفته و در نهایت برگ های گیاه به رنگ سبز در می آیند ،همچنین قرار گیری گیاه در محیطی با نور زیاد منجر به رنگ پریدگی و چروکیده شدن برگ های گیاه می شود.

آبیاری مورد نیاز گیاه پاندانوس:

نیاز آبی این گیاه تقریبا بالا است به طوری که باید همواره خاک آن را مرطوب نگهدارید. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که گلدان از زهکشی مناسب برخوردار تا بتواند آب اضافی را دفع کند و در نهایت از پوسیدگی ریشه جلوگیری کند. توصیه می شود از آب جوشیده سرد شده برای انجام این کار استفاده کنید.

کوددهی و تغذیه پاندانوس:

 توصیه می شود به منظور رشد بهتر و سلامت این گیاه از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. قابل ذکراست که مناسب ترین زمان برای کوددهی این گیاه از اوایل فروردین تا اواخر آبان ماه است، توجه داشته باشید که در زمستان و فصول سرد سال به گیاه اجازه استراحت دهید.

خاک مورد نیاز پاندانوس:

 ترکیبی از ماسه + خاک برگ مناسب ترین بستر برای کاشت این گیاه است .البته پاندانوس نسبت به نوع خاک حساسیت زیادی ندارد و می تواند در انواع خاک روند رشدی خود را طی کند.

دمای نگهداری پاندانوس:

 مناسب ترین دما برای نگهداری از این گیاه، دمای 20 الی 22 درجه سانتی گراد است. البته این گیاه می تواند دمایی تا حدود 12 درجه سانتی گراد را تحمل کند ولی در صورت قرار گیری در محیطی با دمای کمتر دچار یخ زدگی و آسیب می شود. همچنین قرار گیری گیاه در محیطی بیش از اندازه گرم منجر به پژمردگی و بروز آسیب در آن می شود به همین دلیل در صورتی که دمای محیط بیش از 25 درجه سانتی گراد بود میزان رطوبت محیط را افزایش دهید.

رطوبت مورد نیاز پاندانوس:

 با توجه به خاستگاه بومی این گیاه،پاندانوس به محیطی با رطوبت بالا نیازمنداست. برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه می توانید از بخار سرد و یا جزیره استفاده کنید. برای ساخت جزیره زیرگلدانی را پر از سنگ ریزه کرده سپس روی آن تا نیمه آب بریزید. درنهایت گلدان را روی زیر گلدانی قرار دهید. دقت داشته باشیدکف گلدان با آب برخورد نکند چرا که باعث پوسیدگی ریشه می شود.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که در صورت استفاده از روش غبار پاشی برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه در زیر نور مستقیم خورشید ،خصوصا در هنگام ظهر اقدام به غبار پاشی گیاه نکنید زیرا موجب سوختن و از بین رفتن برگ های گیاه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *