معرفی گیاه بنت القنسول

گل یلدا یا بنت القنسول از خانواده ی افوربیاهاست. نام علمی گیاه Euphorbia Pulcherrima و در زبان انگلیسی Poinsettia است، که برگهایی به رنگ قرمز، سفید و صورتی دارد. ازگونه ها ی مختلف گیاه می توان به پودینگ آلو، قطره لیمو، جینگل بلز اشاره کرد. دیگر گونه های گیاه عبارتنداز: بنت قنسول قرمز( گلبرگ های قرمز روشن)، بنت قنسول سفید( برگهای کرم رنگ متمایل به سفید)، بنت قنسول مرمری( گلبرگ‌های سفید مایل به کرم و تقریباً سبز لیمویی)، بنت قنسول برگ پاییزی( دارای رنگ های گرم صورتی، هلویی و زرد) و بنت قنسول صورتی( دارای گلبرگهای صورتی و سفید) که هرکدام دارای شرایط نگهداری خاصی هستند.

گیاه شناسی بنت قنسول

نامهای رایجگیاه کریسمس و گل یلدا
بومیمکزیک
خانوادهافوربیا
میزان رشد60 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردزیبایی و دوام گلهای آن
دمای نگهداری20 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشتپیت ماس، خاک باغچه، کمپوست و ماسه
انواعپودینگ آلو، قطره لیمو، جینگل بلز
فصل گلدهیزمستان

 

شرایط نگهداری:

 • نور: نور زیاد و غیر مستقیم، ایده آل ترین شرایط را برای بنت القنسول فراهم می کند. بهترین مکان برای نگهداری از این گیاه کنار پنجره ی جنوبی است.
 • آبیاری: بهترین زمان برای آبیاری این گیاه وقتی است که خاک گلدان به طور کامل خشک شده باشد. از غرقاب کردن بنت القنسول به شدت اجتناب کنید زیرا تکرر در این امر ریزش برگ ها و پوسیدگی ریشه را به همراه خواهد داشت.
 • کوددهی: در فصل بهار و تابستان هر ماه یک الی دو مرتبه آن را تغذیه نمایید .درزمان شکوفه دادن کوددهی مجاز نیست.
 • خاک: بنت قنسول به خاک سبک با زهکشی بالا نیاز دارد و ترکیبی از پیت ماس، خاک باغچه، کمپوست و ماسه با نسبت های مساوی یا خاک و کود آماده برای آن مناسب است.
 • دما: بهترین دما برای گل بنت قنسول، دمای بین 20الی 27 درجه سانتی گراد است، و دمای مناسب برای آن در طول روز 19.5 الی 21 درجه سانتیگراد و در طول شب 15.5 الی 16.5 درجه سانتیگراد است.
 • رطوبت: گیاه بنت قنسول دوستار رطوبت است و برای تامین رطوبت آن می‌توانید از روش های مختلف مانند قرار دادن یک ظرف آب در کنار گیاه و یا درست کردن جزیره استفاده کنید.

نحوه ی کشت و تکثیر بنت القنسول

 تکثیر این گیاه به حدی آسان است که حتی افراد مبتدی می توانند به راحتی این کار را انجام دهند. معمولا از طریق قلمه زنی بنت القنسول تکثیر می یابد. در ادامه این روش را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

برای اینکار ابتدا ساقه ای جوان و عاری از هر گونه را مد نظر قرار داده و گلدانی با سایز مناسب انتخاب کنید. کف آن تکه های سنگ درشت و پوکه ریخته سپس با خاکی سبک همراه با زهکشی مناسب درون آن را پر کنید.

بعد از پر شدن گلدان روی خاک را با انگشت فشار دهید؛ حال وقت آن رسیده که قلمه ی مدنظرتان را به اندازه 10 الی 15 سانتی متر از گیاه مادر جدا کنید. بهترین محل برای برش بخش چوبی  و قدیمی بنت القنسول است. بعد از برش شیره ی سفید رنگی از قلمه خارج می شود که برای توقف آن زغال چوب بهترین گزینه است؛ البته ماسه ی نرم نیز بی تاثیر نیست.  وجود برگ بر روی قلمه روند ریشه زایی را کند می کند جهت پیشگیری از بروز این اتفاق می توانید با استفاده از قیچی تیز و استریل شده برگ های اضافی را از روی آن بردارید.

پیشنهاد می کنیم روی گلدان را با استفاده از یک نایلون شفاف همراه با چند سوراخ جهت تهویه ی هوا بپوشانید. بعد از اتمام روند ریشه دهی آن را برداشته و گلدان را به محل مد نظرتان دهید.

زمان تعویض گلدان

در فصل بهار و تابستان این کار را انجام داده و از زیبایی آن لذت ببرید.هرچند که در شرایط نگهداری در گلخانه هر زمان میتوان نسبت به تعویض گلدان اقدام کرد.

آفت ها وبیماریهای بنت القنسول

 • پوسیدگی ریشه: خیس بودن  همیشگی خاک گلدان و زردی برگ ها، پوسیدگی ریشه را به همراه خواهد داشت. برای درمان می توان خاک گلدان را عوض کرده و با استفاده از قارچ کش به درمان بنت القنسول  پرداخت.
 • ریزش برگ های بنت القنسول: شوک و اضطراب اصلی ترین دلیل وقوع این اتفاق است. در این شرایط ابتدا برگ های پایینی گیاهتان دچار آسیب دیدگی می شوند سپس به بخش هایی بالایی سرایت می کند. این اتفاق عمدتا در اوایل خرید بنت القنسول رخ می دهد. زمانی که از گلخانه آن را به خانه منتقل می کنید دچار شوک شده و برگ هایش دچار ریزش می شوند. از جمله عواملی که این شوک را ایجاد می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد.
 • سرما
 • عدم تهویه ی مناسب هوا
 • قرار گیری در محلی با گاز کربن مونوکسید
 • خشکی بیش از حد هوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *