معرفی کاکتوس اچینو

اچینو با نامهای صندلی مادرزن، کاکتوس توپی و توپ طلایی و نام انگلیسی Echinocactus، شناخته میشود. نام علمی گیاه ECHINOCACTUS GRUSONII، از خانواده Cavtaceae، که بیشتر بومی مکزیک و جنوب آمریکا میباشد.

گونه های مختلف گیاه براساس فاز مویی که در راس گیاه اچینو تشکیل میشود، به 6 گونه تقسیم میشود. گروزنی، هوریزونتالینوس، پاریای، پلاتیاکانتوس، پلیسفالوس، تکزنسیس این 6 گونه در ایران بسیار مشهورند.

در شرایط ایده آل قطر گیاه به یک متر و ارتفاع به یک و نیم متر میرسد. مقاومت بالا و نگهداری آسان گیاه اچینو یک ویژگی بسیار عالی برای این گیاه به شمار می آید.

در صورت نور زیاد و گرما، اچینو شروع به گلدهی میکند. بعد از اینکه اچینو به اندازه ی کافی رشد کرد، در فصل تابستان شروع به گلدهی می کند معمولا درصورتی به گلدهی میرسد که سن گیاه زیاد باشد. گل های این گیاه در شرایط نوری مناسب باز می شوند و هنگام شب بسته خواهند شد. محل رشد آن ها مرکز اچینو است.

گیاه شناسی اچینو

نامهای رایجصندلی مادرزن، کاکتوس توپی و توپ طلایی
بومیمکزیک و جنوب آمریکا
خانواده Cavtaceae
میزان رشدیک و نیم متر
ویژگی های منحصر به فردمقاومت بالا و نگهداری آسان
دمای نگهداری 20 تا 25 درجه
بستر کشت ۱قسمت کمپوست + ۱ قسمت خاک پیت + یک قسمت ماسه
انواعگروزنی، هوریزونتالینوس، پاریای، پلاتیاکانتوس، پلیسفالوس
فصل گلدهی تابستان

شرایط نگهداری گیاه اچینو

  • نور: ایده آل ترین نور برای این گیاه، نور مستقیم خورشید است. اگر گیاه در سنین پایین باشد، در صورت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، دچار سوختگی میشود.
  • آبیاری: در فصل بهار و تابستان به آب نیاز دارد، اما در پاییز باید آب دهی باید کاهش پیدا کند؛ در زمستان دو یا سه مرتبه آبیاری شود.
  • کوددهی: کوددهی و تغذیه از جمله نکاتی است که به افزایش رشد اچینو در فصل بهار و تابستان کمک شایانی می کند. برای تغذیه ی آن می توانید از کود کاکتوس و کودی با میزان پتاسیم بالا استفاده کنید. هر ماه یک مرتبه این کار را انجام دهید.
  • خاک: کاکتوس ها در خاک های سبک و غنی همراه با زهکشی بالا رشد خوبی خواهند داشت. در صورتی که خاک مصرفی به اندازه کافی سبک نباشد و آب را در خود نگه دارد، پس از مدتی ریشه ی اچینو پوسیده و از بین می رود. از این ترکیب هم میتوان استفاده کرد: ۱قسمت کمپوست + ۱ قسمت خاک پیت + یک قسمت ماسه. توصیه مهم: حتما از ترکیب شن برای بستر آن استفاده کنید.
  • دما: از قرار دادن این گیاه در دمای زیر 5 درجه سانتی گراد خودداری کنید، در غیر این صورت دچار آسیب می شود.
  • رطوبت: در فصل گرم نیازی به ایجاد رطوبت نیست زیرا گیاه در هوای تازه بهتر رشد میکند اگر در منزل از گیاه نگهداری میشود باید در کنار پنجره باز قرار گیرد.

نحوه ی کشت و تکثیر

معمولا کاکتوس ها را از طریق کاشت بذر تکثیر می دهند برای این کار کافیست نکاتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد را رعایت کنید تا یک اچینوی زیبا داشته باشید.

قبل از هر چیز باید بدانید که در تمام فصول سال می توانید این کار را انجام دهید اما برای اینکه بهترین نتیجه را دریافت کنید توصیه می کنیم در فروردین و اریبهشت بذرهای آن را در بستری با ترکیب پیت ماس بکارید. محل قرار گیری بذرها باید دمای بین 20 الی 35 درجه داشته باشد تا تکثیر با موفقیت صورت گیرد.

زمان تعویض گلدان

برای اینکه بهترین نتیجه را دریافت کنید، گلدان اچینو رنگی را در فصل رشد(بهار )  عوض کنید.

نیازی نیست به صورت سالانه گلدان این گیاه را عوض کنید هر زمان  که احساس کردید رشد اچینو به حدی رسیده که قطر آن دهانه ی گلدان را پر کرده است باید نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید.

آفت ها وبیماریهای گیاه اچینو

  • بیماری های قارچی: در صورتی که بیش از حد این گیاه آبیاری شود شرایط برای حمله ی قارچ ها فراهم می شود. در صورتی که این موجودات را روی گیاه خود مشاهده کردید باید در اسرع وقت به کمک قارچ کش ها به درمان اچینو بپردازید.
  • کنه ی تارعنکبوتی:  نابود کردن این آفت کمی دشوار است به همین دلیل مراقب باشید گیاهتان به آلود نشود. از علائم حضور این موجودات می توان به زرد شدن سطح اچینو اشاره کرد. اگر به موقع مشکل را برطرف نکنید لکه های زرد رنگ، قهوه ای شده و نمی توان آن را درمان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *