معرفی گل مرجان

گل مرجان با نام علمی Euphorbia milii از خانواده افوربیاهاست که خاستگاه آن به ماداگاسکار برمیگردد. گل مرجان از گیاهان مقامی است که به راحتی از آن میتوان در آپارتمان نگهداری کرد. دیگر نامهای گیاه مرجان Christ Thorn – شیرسگ است. این گیاه از لحاظ اندازه به دو نوع بزرگ و مینیاتوری تقسیم می‌شود. این گیاه دارای 200 گونه است که مهمترین آنها عبارتند از: Paradise LadYو Red Bouquetو Dreamlandو Golden Gem. این گیاه میتواند تا ارتفاع 90 سانتیمتر رشد کند. این گیاه تقریباً در تمام طول سال گل میدهد. گل ها کوچک و در رنگ های متنوع. قرمز و صورتی و سفید و بنفش و زرد و انواع دو رنگ.

گیاه شناسی گیاه مرجان

  نامهای رایجافوربیا میلی
بومیماداگاسکار
خانواده افوربیا
میزان رشد90 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردگلدهی در طول سال
دمای نگهداری 20 تا 27 درجه سانتیگراد
بستر کشت پرلیت + لوم + ماسه
انواعParadise LadY، Bouquet، Dreamland و Golden Gem
فصل گلدهی کل سال

شرایط نگهداری گیاه مرجان

  • نور: ین گیاه به نور نسبتا زیاد و مستقیم خورشید نیاز دارد؛ البته قرار گیری در محل کم نور رشد آن را متوقف نمی کند؛ تنها عارضه ی آن کاهش چشم گیر میزان گلدهی مرجان خواهد بود. بهترین محل برای نگهداری این گیاه کنار پنجره ی جنوبی یا شرقی است.
  • آبیاری: با توجه به اینکه برگ های مرجان گوشتی هستند آب را در خود ذخیره می کنند از این رو باید مقدار کمی آبیاری شود. نیاز آبی این گیاه با توجه به مناطق مختلف و فصول متفاوت تغییر می کند. برای داشتن رشدی  ایده آل یک برنامه ی آبیاری تنظیم کنید و به  گیاه خود با توجه به آن آب بدهید.
  • کوددهی: گل مرجان رشد کندی دارد و نسبت به کمبود مواد مغذی حساسیت بالایی ندارد. برای تغذیه این گیاه می توانید از کود مایع حاوی نیتروژن استفاده کنید. دو مرتبه در سال این گیاه را تغذیه کنید. اوایل بهار و پاییز زمان مناسبی برای این کار است.
  • خاک: برای بستر این گیاه پیشنهاد می کنیم از ترکیب پرلیت + لوم + ماسه، استفاده کنید. استفاده از چوب دارچین درکنار زهکشی بالا کمک زیادی به جلوگیری از پوسیدگی ریشه می کند.
  • دما: ایده آل ترین دما برای این گیاه بین 20 الی 27 درجه سانتی گراد است. این گیاه نسبت به سرما حساس است از این رو نباید در محیطی با دمای کمتر از 15 درجه ی سانتی گراد قرار گیرد.
  • رطوبت: رطوبت نسبی برای رشد گیاه مناسب است.

نحوه ی کشت و تکثیر گیاه مرجان

 گل مرجان معمولا از طریق قلمه زنی تکثیر می یابد. در فصل بهار اقدام به تکثیر آن کنید.

برای قلمه زنی ابتدا ساقه ای جوان، سالم و عاری از هرگونه آلودگی را انتخاب کرده و از گیاه مادر جدا کنید. این کار را با استفاده از چاقوی تیز و استریل شده انجام دهید.

بعد از برش،شیره ی سمی از ساقه خارج می شود برای قطع کردن شیره، آن را در آب بگذارید بعد از مدتی ساقه را از آب خارج کرده و آن را با دستمال نرم و تمیز خشک کنید.

جهت افزایش روند ریشه زایی می توانید انتهای قلمه را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید. در نهایت آن را در گلدانی با خاک مناسب بکارید. حدود 1 الی 2 ماه بعد ریشه های جدید می رویند.

زمان تعویض گلدان

گل مرجان رشد کندی دارد از این رو نیاز به تعویض گلدان به صورت سالانه نیست. هر زمان ریشه ی این گیاه از کف گلدان قابل مشاهده بود باید گلدان آن را عوض کنید. اما در شرایط گلخانه هر زمان میتوان اقدام به تعویض گلدان نمود.

آفت ها و بیماریهای گیاه مرجان

  • مرجان از جمله گیاهانی است که بیماری خاصی آن را تهدید نمی کند اما اگر نیازهای اولیه اش را به خوبی فراهم نکنید با برخی مشکلات روبه رو خواهد شد؛از جمله این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد.
  • پوسیدگی ریشه: این مشکل به دلیل آبیاری بیش از حد، زهکشی نامناسب خاک و گلدان ایجاد می شود. برای درمان کافیست این سه مورد را به خوبی فراهم کنید؛ البته بیماری های قارچی و کاهش میزان گلدهی از دیگر پیامدهای آبیاری زیاد و زهکشی نامناسب است.
  • ریزش برگ های گیاه مرجان: برخی افراد به دلیل ریزش برگ های قسمت پایینی مرجان نگران می شوند در صورتی که این امر در صورتی که متعادل باشد کاملا طبیعی است. گاهی ریزش برگ ها به حدی افزایش می یابد که زیبایی مرجان را تحت تاثیر قرار می دهد. این اتفاق دلایل مختلفی دارد از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد. آبیاری بیش از حد، دمای پایین و کمبود نور.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *