معرفی پپرومیا هندوانه ای

پپرومیا هندوانه ای با نام علمی Pepromia argyreia از خانواده ی Piperaceae و بومی قاره آمریکا خصوصا کشور برزیل است. پپرومیا هندوانه ای برگ های گردی دارد که شبیه پوست هندوانه می‌باشد. پپرومیا ها دارای هزار گونه مختلف است اما مهم ترین آن در سه شکل:  بوته ای ، رونده و عمودی که اغلب آن ها همیشه سبز هستند برخی از گونه‌های آن عبارتند از: کاپراتا، آب توسیافیلیا، تندی فیلیا اسکاندیس روسو. یکی از ویژگی های بارز این گیاه امکان رشد در تراریوم است. گلدهی پپرومیا هندوانه ای معمولاً اواسط بهار تا پاییز است البته گلهای بزرگ و نمایشی ندارد، شکل گلهای آن به صورت فشرده به هم مانند سنبل است، که زیبایی خاصی به گیاه می بخشد.

گیاه شناسی پپرومیا هندوانه ای

نامهای رایجپپرومیا هندوانه ای
بومیبرزیل
خانوادهPiperaceae
میزان رشد35 سانتیمتر
ویژگی های منحصر به فردرشد در تراریوم
دمای نگهداری20 تا 25 درجه سانتیگراد
بستر کشتپیت ماس پرلیت شکری و خاک برگ
انواع3 گونه ی اصلی
فصل گلدهیبهار تا پاییز

شرایط نگهداری پپرومیا هندوانه ای

 • نور: در معرض تابش مستقیم نور خورشید دچار سوختگی شده بنابراین باید در محیطی پر نور و بدور از تابش مستقیم نهور خورشید قرار بگیرد.
 • آبیاری: به آبیاری مستمر نیاز دارد البته آبیاری زیاد منجر به خشکیدگی و همچنین پوسیدگی برگها شده درنتیجه بایستی بین هر آبیاری خاک گیاه خشک باشد.
 • کوددهی: کود دهی زیاد منجر به کاهش کیفیت رشد میشود و بایستی در زیاده روی در کوددهی اجتناب کرد کودهای با غلظت و دز پایین کمک خوبی به رشد گیاه میکنند.
 • خاک: خاک گیاه باید در شرایط گلخانه ترکیبی از پرلیت و پیت ماس، ماسه سرند شده همچنین کودهای پتاس و آالی باشد ولی برای نگهداری گیاه در خانه خاک گلدان می‌تواند خاک باغچه ای و ماسه استفاده شود.
 • دما: این گیاه در دمای پایین دوام چندانی ندارد اما تا 35 درجه را میتواند تحمل کند. ایده آل ترین دمای نگهداری گیاه 20 تا 25 درجه سانتیگراد است.
 • رطوبت: پپرومیا هندوانه ای از گیاهان رطوبت دوست می باشد.

نحوه ی تکثیر و کشت پپرومیا هندوانه ای

 تکثیر گیاه هم به صورت قلمه های برگ و هم قلمه ساقه می باشد که در صورت داشتن ساقه های جوان و بالغ میتوان قلمه های ۵ تا ۱۰ سانتیمتر تهیه کرد.

تکثیر به روش قلمه:

 تهیه قلمه:  از طریق قلمه برگ تکثیر میشود ابتدا برگ‌های بزرگ  (دم برگ های بزرگ)را از گلدان های مادری باید جدا کرد.

نوع گلدان وقلمه:

  برگ های آماده کشت را در کاسه قرار داده طوری که دم برگ، در داخل پرلیت فرو رود و برگ کاملاً به سطح پرلیت بچسبد. برگ ها نباید به هم چسبیده باشند، بلافاصله کاسه های کشت شده آبیاری شوند تا پژمرده نشوند.

بستر کشت:  قسمت پایین کاسه های یک دوم پرلیت درشت تر ریخته می شود و یک دوم قسمت بالایی پرلیت شکری رطوبت داده شده پر میشود و آماده کشت میگردد.

 پس از کشت و آبیاری روی کاسه ها با روزنامه سایه  اندازی می شود.

 نتیجه:  بعد از گذشت حدود یک ماه کاسه های حاوی قلمه برگ های پپرومیا هندوانه ای بررسی شود. طی این مدت قلمه ها ریشه دار میشوند که باید آنها را به گلدان دیگر منتقل نمود.

زمان تعویض گلدان

در شرایط گلخانه برای تعویض گلدان زمان خاصی وجود ندارد اما اگر در خانه باشد بهتر است که گلدان در فصل بهار تعویض شود. هر دو سال یکبارمیتوان نسبت به تعویض گلدان اقدام کرد.

آفت ها و بیماری های پپرومیا هندوانه ای

 • مهمترین بیماری ها این گیاه شته همچنین کنه ها می توانند باعث آسیب گیاه باشد.
 • کپک های خاکستری روی ساقه: علت این موضوع کپک ها قارج بوتری تیس می باشد که علت به وجود آمدن آن بخاطر سرد بودن هوا می باشد.
 • ریزش برگ ها: سرد بودن هوا علت به وجود آمدن این مشکل است.
 • پوسیدگی ریشه: آبیاری زیاد عامل اصلی این مشکل است.
 • زرد شدن برگها: آبیاری زیاد باعث زرد شدذن برگهای زیرین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *